Sebastian Aholle ja kumppaneille täysi farssi – suomalaisen pörssijohto sivuseikka: ”Meiltä ei ole nähty tällaista aiemmin”

Sebastian Ahon, Teuvo Teräväisen ja Sami Vatasen tähdittämälle Carolina Hurricanesille kävi kylmät NHL:n pudotuspeleissä tiistain vastaisena yönä.
Joukkue turasi päätöserässä kahden maalin johtonsa Boston Bruinsia vastaan sen iskiessä noin seitsemässä minuutissa peräti neljä maalia. Boston voitti 4-3 ja johtaa ottelusarjaa 3-1.
Selkä seinää vasten olevassa Carolinassa ei panikoida ainakaan kommenteista päätellen, vaan asiaan suhtaudutaan pikemminkin vakavuudella.
– Tiedämme kyllä, miten meidän tulisi pelata. Kolmannessa erässä sitä ei ollut havaittavissa, Canesin Jordan Martinook manaa seuran kotisivuilla.
– Otimme jalan pois kaasulta, ja toinen joukkue piti vauhtia yllä. Kaikki, mikä pystyi menemään pieleen, meni pieleen, päävalmentaja Rod Brind’Amour lataa.
Tiistaiyön pelissä Teräväinen iski Canesille yhden maalin, Aho syötti yhden. Hän keikkuu edelleen pudotuspelien pistepörssin kärjessä saldolla 3+8=11 (+5). Se on pieni ilo.
– Minua häiritsee se, millä tavalla pelasimme kolmoserän, luotsi tylyttää.
– Minun on saatava kundit valmistautumaan paremmin kolmansiin eriin kauden tärkeimmissä peleissä.
Luotsin mukaan Canes antoi avaimet Bruinsille.
– Tällaisen joukkueen katseleminen oli vaikeaa. Meiltä ei ole nähty tällaista aiemmin.
Vaikka Carolinan leirissä sadatellaan kohtaloa, on taistelu kesken. Joukkue jatkaa vääntämistä keskiviikkoiltana viidennessä pelissä kello 23 alkaen. Silloin on pakkovoiton paikka.
Lisää tummia pilviä joukkueen ylle toi Jordan Staalin terveyshuolet. Ne olivat seurausta Charlie McAvoyn töötistä.
– Emme halua nähdä sellaista tapahtuvan koskaan. Hän on valtava osa joukkuettamme, Martinook kertoo.
LUE MYÖS:
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Topi Rönnin uusi joukkue selvisi!
- Sopimus purkissa – Jesse Puljujärven uusi seura selvisi!
- Lähde: Montreal virittelee jättihankintaa – tässä Patrik Laineen uusi tutkapari?
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Lähde: Montreal virittelee jättihankintaa – tässä Patrik Laineen uusi tutkapari?
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Topi Rönnin uusi joukkue selvisi!
- Sopimus purkissa – Jesse Puljujärven uusi seura selvisi!
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”