Siim Liivik muistelee synkkää Jokerit-kamppailua – ottelu lähti aivan käsistä: ”Yhtäkkiä olin Pasilassa konstaapelin haastateltavana”
Kuva: Juha Tamminen
Pelaajauransa viime kauteen päättänyt Siim Liivik on muistellut kahdeksan vuoden takaista Jokerit-HIFK-ottelua, jossa useille pelaajille jaettiin kovia rangaistuksia.
Helsingin kuuma paikalliskamppailu, European Trophyn ottelu, muuttui pelin aikana moneen otteeseen väkivaltaiseksi ja pelikieltoon määrättiin peräti yhdeksän henkilöä.
Esimerkiksi Jokereiden Semir Ben-Amor sai 18 ottelun pelikiellon (ja tuomittiin pahoinpitelystä) käytyään HIFK:n Ville Peltosen kimppuun sillä seurauksella, että Peltonen joutui sairaalaan.
Liivik määrättiin sen sijaan kuuden ottelun pelikieltoon kahdesta eri tilanteesta, jotka liittyivät väkivaltaisuuksiin.
– Se oli sekavaa aikaa. Siinä oli se peli missä tapahtui mitä tapahtui ja olin itsekin mukana siinä. Sitten yhtäkkiä olin Pasilassa jonkun konstaapelin haastateltavana.
– En voinut käsittää sitä. Elin normaalia elämää, pelasin lätkää, tein duuniani ja sitten istuin jossain Pasilassa. Mietin, että “hei, olen mä tehnyt vähän tyhmempiäkin juttuja”. Se oli aivan naurettavaa ja lähti ihan käsistä kaikkien puolelta, Liivik muistelee HIFK:n julkaisemassa haastattelussa.
LUE MYÖS:
- Antti Pennanen jyrähtää suomalaisen jääkiekon suurimmasta ongelmasta: ”Pitää kääriä hihat”
- Liiga-seuralle vahvistus Tapparasta!
- MTV: Jokerit kasaa hirmujoukkueen Liigaan – tällainen pelaajabudjetti luvassa
- IL: Kultaleijona Saku Mäenalasen ensi kauden joukkue selvillä!
- SK: Ässät nappasi toisen Liiga-seuran kapteenin riveihinsä
- Ville Peltosen valmennustiimiin muutoksia – HIFK:sta tuttu mies mukaan
- Entinen HIFK-hyökkääjä sai loistouutisen – kutsuttiin NHL:ään!
- Pelicans: uusi vahvistus heti viikkoja sivussa
- Karu uutinen – Jukurien hyökkääjä taas pitkään sivussa
- Mikko Rantanen kaupittelee luksuskotiaan – jättimäinen hintalappu
- SS: Kärpät kiinnitti KalPan mestarihyökkääjän
- TPS:lle rajua tylytystä – Elmo Aittola lataa kovaa tekstiä: ”Täysin väärässä sarjassa”
- AL: Ilvekseltä kova ryöstö toisesta Liiga-seurasta – Leijonat-sentteri haaviin!
- Matias Maccelli: surkea uutinen
- Pelicans: uusi vahvistus heti viikkoja sivussa
- Liiga-Jokereille huippuhankinta! IL: Haaviin entinen NHL-hyökkääjä
- Lähde: Suomalaispuolustaja lähdössä NHL:stä
- SK: Ässät nappasi toisen Liiga-seuran kapteenin riveihinsä
- Raimo Helmiseltä huvittava lohkaisu – vastustajan valmentaja repesi nauruun
- HIFK: kaksi pelaajaa sivuun kokoonpanosta