Mikael Granlund paljastaa syyt vuosien takaisen HIFK-kohusiirtonsa taustalta: ”Oulussa sanottiin…”

Nashville Predatorsin riveissä viimeiset puolitoista kautta pelanneesta Mikael Granlundista on tulossa NHL:n offseasonin mielenkiintoisin vapaa suomalaisnimi.
28-vuotias hyökkääjä palasi Kimanttia-podcastin vieraana myös ennen NHL-uraansa sattuneeseen, paljon kohua herättäneeseen siirtoonsa Kärpistä HIFK:hon. Granlund vaihtoi 17-vuotiaana Oulun Stadin kirkkaisiin valoihin – juuri läpimurtonsa kynnyksellä.
– Pelasin ne pari peliä (Kärpissä) ja sanotaan näin, että siinä ei ihan kaikki paperit ja muut menneet ihan oikein. Sen jälkeen mietin, että voisikohan lähteä johonkin muualle. Oulussa sanottiin, että jos jatkat täällä, niin ensi kaudella pelaat jonkun Liiga-pelin, mutta luultavasti A-junnuissa suurimman osan kaudesta.
– Siinä oli muitakin seuroja, jotka mut halusi. HIFK:sta sanottiin, että pääset ensimmäiseen kahteen kenttään pelaamaan. Jos haluat mennä kovimpaan paikkaan Suomessa, niin se on Helsingin IFK. Mä halusin sen haasteen, Granlund muistelee.
Granlundin HIFK-aikakausi huipentui keväällä 2011, kun hyökkääjä johdatti isossa roolissa helsinkiläisseuran Suomen mestaruuteen. Myöhemmin keväällä palkintokaappi täydentyi vielä MM-kullalla. Näiden kisojen ikimuistoinen ilmaveivimaali nosti Granludin samalla koko kansan kultapojaksi.
Granlundin Kimanttia-vierailu kuunneltavissa kokonaisuudessaan täältä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Ässät kertoi loukkaantumistilanteestaan – kolme miestä sivussa
- IS: Carl Klingberg vertaili Liigan ja SHL:n eroja: ”Peli on kehittävämpää yksilöille ja yksilötaidoille”
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!