Muutoksia ei tullut! Venäjä saapuu Karjala-turnaukseen nuorten maajoukkueella – kiekkolegenda kiittää Suomen jääkiekkoliittoa

Venäjän jääkiekkoliitto ei taipunut muiden maiden edessä, vaan joukkue saapuu Karjala-turnaukseen alle 20-vuotiaiden maajoukkueella.
Joukkueen päävalmentaja Igor Larionov huomauttaa, että Venäjällä on kaikesta huolimatta jalkeilla iskukykyinen joukkue. Larionovin mukaan nuori joukkue tulee pelaamaan rohkeaa jääkiekkoa.
– Tällä vaikealla hetkellä meillä on mahdollisuus pelata jääkiekkoa. Olemme koonneet hyvän nuoren joukkueen. Me aiomme hyökätä, emmekä puolustaa. Tämä on tavoitteemme. Pelaajat ovat täydessä kunnossa. Harjoittelemme pari päivää ja olemme valmiita taisteluun, Venäjän luotsi kommentoi maanantaina jääkiekkoliiton lehdistötilaisuudessa.
Myös Venäjän jääkiekkoliiton presidentti Vladislav Tretjak on luottavaisella mielellä turnauksen alla.
– Haluan kiittää Suomen, Tshekin ja Ruotsin jääkiekkoliittoja. Meillä on nuori joukkue Karjala-turnaukseen. Tämä on heille suuri kunnia, että he saavat käyttää Venäjän maajoukkueen pelipaitaa. Teemme kaikkemme, jotta jääkiekkoilijamme näyttävät taitonsa, Tretjak sanoi.
Halutessasi voit tutustua Karjala-turnauksen joukkueiden kokoonpanoihin täältä.
Lähteet: Allhockey.ru, R-Sport
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Kaapo Kakon tilanteessa käänne!
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- IL: Mikael Granlund kommentoi siirtoaan – tämän vuoksi valitsi Anaheimin
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen