KalPalta peliliike: Kiinnitti päävalmentajansa pitkäksi aikaa – ”Minulla ei ole kiire mihinkään”

Komeasti Liiga-kautensa aloittanut ja runkosarjassa neljäntenä majaileva KalPa luottaa jatkossakin päävalmentaja Tommi Miettisen oppeihin.
Kuopiolaisseura tiedottaa solmineensa Miettisen kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen. Valmentajan aiempi kontrahti kattoi kuluvan kauden loppuun, joten hän pysyy kuopiolaisten penkin takana kevääseen 2023 asti.
– Olemme tyytyväisiä, että saimme hyvissä ajoin ja hyvässä yhteisymmärryksessä sovittua tämän päävalmentajasopimuksen. Olemme erittäin tyytyväisiä siihen, mihin suuntaan pelaaminen on kehittynyt ja tällä tiellä haluamme pysyä jatkossakin, urheilujohtaja Anssi Laine iloitsee ja jatkaa:
– Työnteon kulttuuri ja pelaajien eteenpäin vieminen ovat meille tärkeitä asioita ja Tommi ottaa ne hyvin huomioon joukkueen jokapäiväisessä tekemisessä. Se on meille tärkeä voimavara nyt ja tulevaisuudessa.
Miettinen aloitti valmentajauransa KalPan Liiga-joukkueen apuvalmentajana kaudella 2013-2014 ja kaudelle 2016-2017 hän siirtyi KalPan A-nuorten päävalmentajaksi. A-nuorten jälkeen hän toimi Mestiksessä pelaavan IPK:n päävalmentajana keväällä 2019 ja parhaillaan Miettinen on toista kauttaan KalPan Liiga-joukkueen päävalmentaja.
– Olen todella tyytyväinen ja kiitollinen, että seura osoittaa luottamustaan minulle tällä tavalla ja on tyytyväinen antamaani työpanokseen. On ilo nähdä, että seura on tyytyväinen siihen, mihin suuntaan toimintaa viedään ja mikä minun ajatukseni on tulevaisuuden KalPasta, Miettinen iloitsee ja jatkaa:
– Minulla ei ole kiire mihinkään. Minulle itselleni täällä päävalmentajana jatkaminen oli selkeä ykkösvaihtoehto, Miettinen tiivistää.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Ässät kertoi loukkaantumistilanteestaan – kolme miestä sivussa
- IS: Carl Klingberg vertaili Liigan ja SHL:n eroja: ”Peli on kehittävämpää yksilöille ja yksilötaidoille”
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen