Lukko-pomo avaa korona-ajan haasteita: ”Kaikkeen muuhun kuin urheilujohtamiseen on mennyt aivan liikaa työaikaa”
Kuva: Juha Tamminen
Liigan runkosarjaa johtavan Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on luonnollisesti erittäin tyytyväinen raumalaisten alkukauteen.
Sahlstedt arvioi joukkueen tilannetta Lukon nettisivulla julkaistussa välikatsauksessa.
– Tosi hyvin alkanut ja asiat hyvin sujuneet. Enempää ei olisi voinut odottaa tai olettaa. Ei Liigan kärkeen vahingossakaan pääse – todella tyytyväinen olen siihen, miten valmennus on saanut miehistön pelaamaan sellaista jääkiekkoa, mitä valmennus haluaa, Sahlstedt hehkuttaa.
Monia lähes kyllästymiseen asti keväästä lähtien puhuttanut koronavirus on tuonut jokaisen Liiga-joukkueen arkeen rajusti haasteita. Poikkeusajat ovat näkyneet myös urheilupomon tehtävissä.
– Sanotaanko niin, että kaikkeen muuhun kuin urheilujohtamiseen on mennyt aivan liikaa työaikaa. Se ei ole kiva juttu, mutta toisaalta monessa muussakin työpaikassa ollaan varmasti saman asian edessä. Kaikki se testaaminen, erityisjärjestelyt, karanteenit ja sen sellaiset tuottavat paljon työtä. Ja toki yleinen epävarmuus: takeita tulevasta on hyvin vähän monellakin alalla, niin myös Liigakiekkoilussa, Sahlstedt kiteyttää.
Sahlstedt muistuttaa myös ikävästä tosiseikasta, johon kiekkoihmisillä ei ole työkaluja.
– Meillä urheilujohtajilla ei kuitenkaan epidemian suhteen ole mitään asiantuntijaroolia. Tässä joudutaan toimimaan pitkälti niin, miten valtionvalta käskee toimimaan.
Sahlstedt kiittelee kaikesta huolimatta tapaa, miten tilanteeseen on seurassa reagoitu.
– Meillä asiat on hoidettu mielestäni tyylikkäästi ja asiantuntevasti. Me olimme ensimmäisiä seuroja, jotka pääsivät pelaajien palkanalennuksista sopuun jo hyvissä ajoin kauden alussa. Näkisin, että me kärsimme aika vähän tilanteesta juuri siksi, että meillä on selvät sävelet, missä mennään ja mitä tehdään. Lukko, toimitusjohtaja Timo Rajala etunenässä, on tehnyt erinomaisen työn, että seuran tilanne on pysynyt suht rauhallisena. Pelaajat ja toimihenkilöt ovat saaneet täysillä keskittyä omaan tekemiseensä, Sahlstedt toteaa.
Lukon kausi jatkuu maaottelutauon jälkeen torstaina, kun se kohtaa vieraissa KalPan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leijonille karmea takaisku MM-kisoissa!
- IS: Ruotsin päävalmentajaksi palaava Rikard Grönborg tylytti SM-liigaa
- Tässä on Suomen maalivahti Unkari-peliin
- Saksan supertähti tulistui Jesse Puljujärvelle: ”Nauroin, että no katotaan”
- Unkarin pelaaja teki erikoisen huomion Leijonista: ”Hassu juttu”
- LIVESEURANTA: Unkari-Suomi – nappaako Leijonat murskavoiton?
- Joukkuekaverit hämmästyivät Aleksander Barkovin neronleimauksesta: ”Pelimies”
- Liigan hopeamitalisti KooKoo löi pöytään kaksi sopimusuutista – teki ison kiinnityksen
- Katso ilmaiseksi: Leijonat kohtaa MM-kisoissa Unkarin – tv-lähetykset ja selostaja
- MTV: Olli Jokinen ylisti vuolaasti Aleksander Barkovia: ”Harvoin saa katsoa…”
- LIVESEURANTA: Suomi-Saksa – Leijonille voitto MM-avauksesta!
- Uusia NHL-vahvistuksia mukaan – tässä Leijonien ketjut MM-kisoissa!
- Katso ilmaiseksi: Leijonat kohtaa MM-kisoissa Saksan – tv-lähetykset ja selostaja
- Lehti: MM-kisajärkäle siirtymässä Jokereihin!
- Näin katsot Leijonien ja kaikkien muiden maiden MM-ottelut ilmaiseksi
- Antti Pennaselta iso paljastus Mikael Granlundista
- Jasper Kuhta: uusi joukkue!
- MTV:n ohjeistus Elisan asiakkaille – näin saat jääkiekon MM-ottelut näkyviin
- Liigan pudotuspelien MVP:ksi poikkeuksellinen valinta
- MM-kisapassit leimattu – nämä miehet jäivät ulos