Lukko-pomo avaa korona-ajan haasteita: ”Kaikkeen muuhun kuin urheilujohtamiseen on mennyt aivan liikaa työaikaa”

Liigan runkosarjaa johtavan Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on luonnollisesti erittäin tyytyväinen raumalaisten alkukauteen.
Sahlstedt arvioi joukkueen tilannetta Lukon nettisivulla julkaistussa välikatsauksessa.
– Tosi hyvin alkanut ja asiat hyvin sujuneet. Enempää ei olisi voinut odottaa tai olettaa. Ei Liigan kärkeen vahingossakaan pääse – todella tyytyväinen olen siihen, miten valmennus on saanut miehistön pelaamaan sellaista jääkiekkoa, mitä valmennus haluaa, Sahlstedt hehkuttaa.
Monia lähes kyllästymiseen asti keväästä lähtien puhuttanut koronavirus on tuonut jokaisen Liiga-joukkueen arkeen rajusti haasteita. Poikkeusajat ovat näkyneet myös urheilupomon tehtävissä.
– Sanotaanko niin, että kaikkeen muuhun kuin urheilujohtamiseen on mennyt aivan liikaa työaikaa. Se ei ole kiva juttu, mutta toisaalta monessa muussakin työpaikassa ollaan varmasti saman asian edessä. Kaikki se testaaminen, erityisjärjestelyt, karanteenit ja sen sellaiset tuottavat paljon työtä. Ja toki yleinen epävarmuus: takeita tulevasta on hyvin vähän monellakin alalla, niin myös Liigakiekkoilussa, Sahlstedt kiteyttää.
Sahlstedt muistuttaa myös ikävästä tosiseikasta, johon kiekkoihmisillä ei ole työkaluja.
– Meillä urheilujohtajilla ei kuitenkaan epidemian suhteen ole mitään asiantuntijaroolia. Tässä joudutaan toimimaan pitkälti niin, miten valtionvalta käskee toimimaan.
Sahlstedt kiittelee kaikesta huolimatta tapaa, miten tilanteeseen on seurassa reagoitu.
– Meillä asiat on hoidettu mielestäni tyylikkäästi ja asiantuntevasti. Me olimme ensimmäisiä seuroja, jotka pääsivät pelaajien palkanalennuksista sopuun jo hyvissä ajoin kauden alussa. Näkisin, että me kärsimme aika vähän tilanteesta juuri siksi, että meillä on selvät sävelet, missä mennään ja mitä tehdään. Lukko, toimitusjohtaja Timo Rajala etunenässä, on tehnyt erinomaisen työn, että seuran tilanne on pysynyt suht rauhallisena. Pelaajat ja toimihenkilöt ovat saaneet täysillä keskittyä omaan tekemiseensä, Sahlstedt toteaa.
Lukon kausi jatkuu maaottelutauon jälkeen torstaina, kun se kohtaa vieraissa KalPan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- TOP 5: MM-kisojen suurimmat tähdet ovat tässä
- TOP 5: Leijonien tärkeimmät pelaajat MM-kisoissa – nämä nimet ratkaisevat Suomen menestyksen
- Sopimus revitty – Liiga-seura näytti ovea ulkomaalaisvahvistukselle!
- MM-kisoihin todellisia hirmuvahvistuksia NHL:stä!
- Ennakkopaketti MM-kisojen Suomi-Itävalta-otteluun: Mistä näet pelin, kentälliset, poissaolot ja kommentit
- SaiPalle rajuja menetyksiä – kuusi pelaajaa lähtee!
- Leijonien MM-hyökkääjä rustasi NHL-sopimuksen!
- Tässä ovat MM-kisojen palkkakuninkaat – Kanadan supertähti ylivoimainen kärkinimi
- Leijonien ensimmäiset kisapassit leimattu – Liiga-ikoni jäi rannalle
- Nuorten Leijonien MM-kultakapteeni vaihtaa seuraa Liigassa
- Toimittaja: Tappara tekemässä hurjan kaappauksen KalPasta!
- MTV Urheilu: Suomen NHL-tähti kieltäytyi MM-kutsusta
- IL: Jokerit virittelee siirtopommia – neuvottelee KalPan mestaripuolustajan kanssa
- MM-kisoihin valittu Ilves-tähti vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- MTV: Tässä Leijonien ketjut MM-kisoissa!
- TPS kaappasi hyökkääjän Kärpistä!
- SHL-mestari tiedotti kahden suomalaisen lähdöstä – toista viedään Liigaan
- MM-hopealeijona lähtee Lukosta – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Hirmuvahvistus! NHL:n supertähti saapuu MM-kisoihin
- Tappara jysäytti: Kaksi huippuvahvistusta