Muistatko? NHL-tähtimaalivahti saapui Liigaan – HIFK-pomo muistelee: ”Se oli aivan katastrofi”

HIFK:n pitkäaikainen seurapomo Frank Moberg muisteli HIFK:n kotisivuilla työsulkukautta 2004-05, jolloin kotimaan Liigassa nähtiin hurja määrä NHL:n tähtiloistoa.
Myös HIFK sai osansa, kun se palkkasi tuolloin NHL:n tähtimaalivahteihin lukeutuneen tshekkitorjuja Tomas Vokounin tilkitsemään takalinjojaan. Loppu ei kuitenkaan vahvasta runkosarjasta huolimatta mennyt suunnitelmien mukaan.
– Herra Vokoun oli meidän maalivahtina ja jos nyt vähän karrikoiden sanotaan, niin Lukko-sarjassa (pudotuspeleissä) se päästi kaikki kiekot sisään, jotka vaan tolppien väliin osui. Se oli aivan katastrofia, Moberg muistelee kallispalkkaisen NHL-tähden täydellistä sulamista pudotuspelivaiheessa.
Vokoun jatkoi Liiga-kauden jälkeen pelejään heti perään MM-kisoissa, jossa mies torjui Tshekin maailmanmestariksi ja tuli valituksi kisojen parhaaksi maalivahdiksi. Vokoun pysäytti kahdekssa MM-kisapelissä kiekot 95,3 prosentin varmuudella päästettyjen maalien keskiarvon näytettyä hurjaa lukua 1,08.
– Myöhemmin sitten, kun hänet oli (MM)-kisoissa valittu parhaaksi maalivahdiksi, niin Pena (Pentti Matikainen) sai häneltä kirjeen. Lyhykäisyydessään hän pyysi anteeksi pelaamistaan siinä Lukko-sarjassa. Aika tyylikäs teko, Moberg jakaa kuitenkin tunnustusta tshekkitorjujan suuntaan.
Lukkoa vastaan kiekot surkealla 84,6 prosentin varmuudella pysäyttänyt Vokoun jatkoi upeaa NHL-uraansa työsulkukauden jälkeen vielä kahdeksan kauden ajan, joista seitsemänä ykkösmaalivahtina.
Matikainen puolestaan nosti itse esille jopa epäilykset mahdollisesta vedonlyöntivilpistä Lukko-sarjassa, pelasihan Vokoun ennen pudotuspelejä vahvan runkosarjan lopun HIFK-maalilla. Katso Mobergin, Matikaisen sekä Kimmo Kuhdan muistelot Vokounista kokonaisuudessaan täältä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Leijonat-pelaaja rustasi NHL-sopimuksen!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Sebastian Aho saamassa tahtonsa läpi? Carolina virittelee jättimäistä kaappausta
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi
- Yllätysuutinen! Leijonat-sentteri solmi NHL-sopimuksen
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!