Kevin Lankinen venyi taas parhaimpaansa NHL:ssä, Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen jäivät nuolemaan näppejään
Kuva: Getty Images
NHL:ään ryminällä tullut, ja Suomen maajoukkueen päävalmentaja Jukka Jaloselta kehut saanut Kevin Lankinen jatkoi kelvollisia otteitaan Chicago Blackhawksin maalilla myös Suomen aikaa varhain keskiviikkoaamuna. Carolina Hurricanesin Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen jäivät pisteittä suomalaisvahdin venyttyä taas parhaimpaansa Canesin 4-3-voittoon päättyneessä pelissä.
Ensiksi kahden ja sitten maalin takaa rinnalle noussut Chicago sai matkaansa pinnan, kun ottelu venyi aina voittolaukauskisaan asti. Siinä Lankinen antautui kerran kolmesta.
Mutta kuten todettua, Ahon ja Teräväisen käsittelyssä Lankinen ei kuitenkaan antautunut. Kumpikin suomalainen ampui maanmiestään kohti kolmesti, ja kaikkiaan maailmanmestari joutui ottamaan peräti 38 koppia. Korsolaislähtöisen timantin prosentit näyttivät taistossa lopulta vakuuttavia lukemia 92,7.
Ensimmäinen erä meni 2-2, toinen 0-0 ja kolmas 1-1.
– Carolina on erinomainen joukkue, jonka kokoonpanossa on paljon kokoa, nopeutta, taitoa ja syvyyttä. Ensimmäisillä minuuteilla emme olleet valmiita. Olen tyytyväinen siihen, kuinka reagoimme ja palasimme peliin, Blackhawks-luotsi Jeremy Colliton sanoi seuran kotisivuilla.
Viime vuosikymmenen dynastia Chicago on keskisessä divisioonassa kuudentena, joskin vain kaksi pinnaa kärjestä perässä. Ja se kärki on nimenomaan Carolina.
LUE KESKIVIIKKOAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Noin! Jesse Puljujärvi onnistui avaamaan maalihanansa kunnolla NHL:n surkimusta vastaan komeilla taideteoksilla
Patrik Laineen Blue Jackets -debyytistä ei jäänyt jälkipolville kerrottavaa: Perustilastot karuihin lukemiin, hirmuminuutit kellottanut suomalainen otti kohtalokkaan jäähyn
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Tuomio tuli – Liiga-kauden ensimmäinen pelikielto julki!
- Lukko koki ison takaiskun – näin kommentoi Tomi Lämsä
- Ukko-Pekka Luukkonen kuuli NHL-siirtohuhuista yllättävästä osoitteesta
- HIFK:lle paha takaisku? Liigan kurinpito tutkii tähtivahvistuksen toimintaa
- Jokerifaneilla paloi hihat: ”Ottaisiko Mestis meidät vielä takaisin?”
- Jokerit koki ruman selkäsaunan! Maalivahtiongelmat saivat jatkoa
- Jokerit: Huippuvahvistus debytoi
- Jättitappiot! KSML: JYP teki murheellisen taloudellisen tuloksen
- Tommi Niemelältä erikoista käytöstä murskatappion jälkeen: ”Hyvää illanjatkoa kaikille”
- Ilvekselle ruma selkäsauna! Tähtivahvistuksella karmea startti
- Jokerifaneilla paloi hihat: ”Ottaisiko Mestis meidät vielä takaisin?”
- HIFK:lle paha takaisku? Liigan kurinpito tutkii tähtivahvistuksen toimintaa
- Urheilucast: NHL-pomo lensi Tampereelle Benjamin Rautiaisen takia – nyt Tappara menettää tähtensä
- Jokerit koki ruman selkäsaunan! Maalivahtiongelmat saivat jatkoa
- Pohjois-Amerikassa tärähti vaihtokauppa – menettääkö Tappara nuoren tähtensä?
- Jokerit: Huippuvahvistus debytoi
- Tommi Niemelältä erikoista käytöstä murskatappion jälkeen: ”Hyvää illanjatkoa kaikille”
- Jättitappiot! KSML: JYP teki murheellisen taloudellisen tuloksen
- IS: Antti Pennasen tulevaisuudesta iso paljastus!
- Ottelu keskeytettiin heti alkuunsa – SM-liigasta tuttu supertähti makasi liikkumattomana jäällä