Maajoukkueessakin pelannut hyökkääjä ollut pitkään sivussa koronan jälkioireiden takia: ”Ei surkutteluun auta tuhlata liikaa aikaa”

SHL-joukkue Frölundassa pelaava Joel Mustonen, 28, sairastui viime keväänä koronavirukseen, ja kuluvan kauden aikana pelaaja on taistellut jälkioireiden kanssa urakalla. Hyökkääjän kausi on ollut vaisu, sillä 17 ottelussa hän on takonut heikot tehot 0+3=3 (-1).
Göteborgs-Posten muistuttaa, että suomalainen on pelannut edellisen kerran joulukuun alussa. Pelaajan sairastaman koronan voimakkaat jälkioireet pakottivat hänet sivuun.
– On vaikea sanoa tarkkaan, mitä tauti on tehnyt keholleni. Sen voin sanoa, että tämä kaikki johtuu oireista, joita koronavirus minulle toi.
– Testejä on tehty, ja minulla on myös astma, jota korona on varmaankin pahentanut vähäsen.
Mustonen on kärsinyt pitkin uraansa terveyshuolista. Kaudella 2012-13 pelaaja kärsi mykoplasmainfektiosta, jonka ensimmäiset oireet tulivat kuvioihin jo vuonna 2010. Surullinen saaga sai ”kruununsa” lääkärien hoitovirheen seurauksena suomalaisen saadessa vakavia sydänvaivoja ja johtoratahäiriöitä.
Mykoplasma paljastui kuitenkin varsinaiseksi taudin aiheuttajaksi vasta heinäkuussa 2013, jolloin myös Mustosen sydän operoitiin.
Nyt pelaaja yrittää pysyä mieli kirkkaana kaikista mahdollisista takaiskuista huolimatta.
– Ei surkutteluun auta tuhlata liikaa aikaa. Yritän pysyä positiivisena ja toivon, että tämä kaikki paranisi pian.
– Ärsyttää, etten pysty pelaamaan. Mutta kun kroppa ei toimi, ei ihminen ole oma itsensä.
Maajoukkueeseenkin noussut Mustonen on viettänyt liki koko uransa Ruotsissa, ja esimerkiksi Liigassa hän on pelannut kolmella eri kaudella vuosina 2013-15 ja 2017-18.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty