Suomalaistähtien Stars kyntää NHL:ssä – nyt tuskaa aiheuttivat Aleksander Barkov ja Eetu Luostarinen: ”Kahta peliä ei voi hävitä peräkkäin”
Kuva: Getty Images
Viime syksyn Stanley Cup -loppuottelija Dallas Starsilla meinaa olla tukalat paikat NHL:ssä jopa jo jatkopaikoista puhuttaessa, vaikka tähtipaidat ovatkin pelanneet vasta 15 ottelua. Se on keskisen divisioonan joukkueista selvästi vähiten, mutta samalla ero viimeiseen jatkopaikkaan on jo yhdeksän pinnaa.
Perjantaiyönä joukkueen tuskaa lisäsi suomalaiskohtaamisessa Florida Panthers, joka voitti 3-2. Pantteripaidat latoivat kolmannessa erässä kolme maalia vai muutamien minuuttien aikana nousten 0-2:sta 3-2:een. Osumista Aleksander Barkov iski 1-2-kavennuksen, Eetu Luostarinen puolestaan passasi 2-2-maalin. Tappio oli Dallasille jo seitsemäs kahdeksan edellisen pelin aikana.
Stars oli voittanut edellisen kohtaamisen 3-0, mutta nyt osat vaihtuivat.
– Peräkkäiset kohtaamiset ovat aina merkittäviä. Kahta peliä ei voi hävitä peräkkäin. Me itse asiassa mainitsimme siitä ennen peliä, Panthers-kippari Barkov selvitti seuran kotisivuilla.
– Pääsemme pitkälle, jos jatkamme tällaista pelaamista. Pelaamme kovaa, tavallaan vihaista kiekkoa häviön jälkeen. Emme tietenkään halua hävitä, mutta se antaa meille ylimääräistä vauhtia, ja tulemme kovempaa seuraavaan peliin, sentteri jatkoi.
Barkov ja Luostarinen olivat omiaan auttamaan Floridan nousemaan jo 28 pisteeseen. Sillä irtoaa 19 pelatun kamppailun jälkeen konferenssin kärkipaikka.
– Kolmas erä ja etenkin sen viimeiset kymmenen minuuttia olimme kaikessa heidän edellä. Pelasimme liki jatkuvasti heidän alueellaan ja maalit olivat vain ajan kysymys. Saimme nyt onnekkaita pomppuja, joita edellisessä pelissä ei tullut.
Yksi kanto Dallasin kaskessa oli maalivahti Sergei Bobrovski, joka koppasi hurjat 37 torjuntaa.
– Bob piti meitä pelissä mukana läpi ottelun. Hän antoi meille mahdollisuuden voittaa, ja toisessa erässä varsinkin hän piti pelin kahden maalin marginaalissa.
Barkovin ja Luostarisen lisäksi pelissä viilettivät Floridan sinivalkoisista Juho Lammikko (0+0), Dallasin värejä kantoivt Miro Heiskanen (0+1), Joel Kiviranta ja Esa Lindell.
LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Vain Patrik Laine pystynyt parempaan – tulikuuma NHL-hyökkääjä lähestyy suomalaisen kovaa ennätystä
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jukurit iski pöytään sopimusuutisen – vahvistuu SHL-maalivahdilla!
- HIFK:n kannattajilta kova päätös – Jokereiden kotiottelut boikottiin: ”Oksettavaa”
- IS: Ässät pelaajakaupoilla – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari!
- Carolina Hurricanes kiinnitti suomalaispuolustajan – yksivuotinen sopimus
- Joona Luoto jatkamassa uraansa SHL:ssä – huippuseura kiinnostui
- Expressen: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan – tässä uusi seura
- NHL:ään varattu KooKoo-lupaus: sopimus purettu!
- Pikkuleijonien maalivahti löysi uuden seuran – Pohjois-Amerikka kutsuu!
- Ruotsalaisseura menetti Juuso Välimäen – hankkimassa tilalle toisen suomalaisnimen
- Oliver Kapanen voi joutua jättitreidin uhriksi NHL:ssä – ”En yllättyisi”
- Expressen: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Carolina Hurricanes kiinnitti suomalaispuolustajan – yksivuotinen sopimus
- Urheilucast: Kultaleijonan miljoonatarjous valui sivu suun NHL:ssä – uskomaton syy
- NHL:ään varattu KooKoo-lupaus: sopimus purettu!
- Oliver Kapanen voi joutua jättitreidin uhriksi NHL:ssä – ”En yllättyisi”
- Pikkuleijonien maalivahti löysi uuden seuran – Pohjois-Amerikka kutsuu!
- Ruotsalaisseura menetti Juuso Välimäen – hankkimassa tilalle toisen suomalaisnimen
- Joona Luoto jatkamassa uraansa SHL:ssä – huippuseura kiinnostui
- Tommi Kivistön sopimus purettu ikävästä syystä – Liigasta tuttu maajoukkuemies korvaajaksi
- Kärpistä tuttu tehomies päätyi vapaille markkinoille