Ruotsi otti viimein voiton MM-kisoissa – asiantuntija haukkui vastustajan lyttyyn: ”Hemmoteltuja miljonäärejä”
Kuva: Getty Images
Vaikean alun jälkeen Ruotsi saalisti viimein ensimmäisen voittonsa MM-kisoissa. Tre Kronor löylytti Sveitsiä eilen murskalukemin 7-0.
SVT:n TV-lähetyksessä ylistettiin ruotsalaisten otteita. Nopeasti puhe kääntyi kuitenkin vastustaja Sveitsin lyttäämiseen.
– Yksi asia minun on pakko sanoa. Sveitsi näytti nipulta hemmoiteltuja miljonäärejä, asiantuntija Mikael Renberg latasi.
Sveitsillä on joukkueessa useita kovia NHL-vahvistuksia, joihin Renberg viittaa. NHL-vahvistuksia on neljä. Ruotsilla niitä on viisi.
– Jos menemme ajassa taaksepäin kymmenen vuotta, sanoin aina, että Sveitsi ei kehitä jääkiekkoaan kovin hyvin. He ovat niin tyytyväisiä, että ovat pieni maa ja ansaitsevat paljon rahaa, matkat ovat lyhyitä ja niin edelleen. Sittemmin asiat ovat muuttuneet Sveitsin jääkiekossa, ja he ovat kehittäneet joitain NHL-tähtiä, Renberg jatkoi.
– Mutta tämä tuntui askeleelta taaksepäin ja heistä tuli hemmoteltu kiekkomaa, eivätkä he näyttäneet hyvältä.
LUE MYÖS:
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Mikko Rantaselle taas vahvat tehot! Nousi samalla jäähypörssin kärkeen
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä
- JYP jatkosopimukseen ulkomaalaisvahvistuksen kanssa!
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Nyt jysähti – Jokerit teki nimekkään kaappauksen!
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- IS: Niko Huuhtanen löysi uuden seuran
- Kultaleijonalta vihjaus ensi kauden seurasta: ”Raha ei aina pääasemassa”
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun