Suomalainen maalivahtilupaus Filip Lindberg on tehnyt kovan ratkaisun NHL-sopimusneuvotteluissa. Hän ei suostu tekemään sopimusta hänet varanneen Minnesota Wildin kanssa. Asiasta kertoi joukkuetta seuraava toimittaja Michael Russo.

Jos sopimusta ei tehdä kesäkuun loppuun mennessä, Minnesota menettää Lindbergin pelaajaoikeudet. Sen jälkeen 22-vuotias maalivahti on vapaa solmimaan sopimuksen minkä tahansa NHL-seuran kanssa.

Lindberg on pelannut viime vuodet yliopistosarja NCAA:ssa. Menneellä kaudella hän torjui 15 ottelussa torjuntaprosentilla 94,9.

Minnesotassa NHL:ään murtautuminen olisi vaikeaa, mikä saattaa olla syy Lindbergin ratkaisulle. Joukkueella on tällä hetkellä kaksi kovaa maalivahtia, jotka jakavat vastuuta: Cam Talbot ja Kaapo Kähkönen.

Yliopistopelaajat ovat ennenkin kieltäytyneet tekemästä sopimusta heidät varanneen seuran kanssa. Koskaan aiemmin kukaan suomalainen ei tiedettävästi ole tähän ratkaisuun päätynyt ennen Lindbergiä.