Liiga-seura rysäytti huippuhankinnan: Haaviin NHL:ssä pelannut puolustaja – ”Pystyy tekemään pisteitä”

HPK tiedotti keskiviikkona vahvistaneensa rivejään puolustaja Ryan Johnstonilla. 29-vuotiaan kanadalaisen sopimus on yksivuotinen.
Hyvin liikkuva puolustaja pelasi viime kaudella Saksan DEL-liigassa Iserlohn Roostersin riveissä 17 ottelua tehopistein 3+10=13.
Johnston on pelannut urallaan AHL:ssä, NHL:ssä sekä SHL:ssä. Hän on pelannut NHL:ssä 10 ottelua Montreal Canadiensin riveissä.
Johnstonista odotetaan HPK:n alakertaan johtajaa.
– Ryan on erittäin taitava kiekollisesti ja luistelee ja liikkuu hyvin, niin kiekon kanssa kuin ilman. Pelityyliltään hän on sellainen, että pystyy pelaamaan isot minuutit illasta toiseen. Odotamme Ryanin olevan avauspelimme moottori. Tiedämme, että hän pystyy tekemään puolustajan tontilta pisteitä, HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola kertoi seuran tiedotteessa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tässä on Leijonien aloittava maalivahti Yhdysvaltoja vastaan
- Sarjakärki vaihtui Liigassa – Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli ilotulitusta
- 4 Nations alkaa! Kanadalla karu tilanne – kaatuuko suosikki tähän?
- Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – uusi seura löytyi heti
- Topi Jaakola sai potkut – nyt löytyi uusi seura
- Tässä Teemu Pulkkisen uusi seura!
- Leijonat-hyökkääjä Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – näin pitkä pelikielto tuli!
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
- IL: Tähän osoitteeseen Jesse Puljujärvi haluaa!
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- MTV: Teemu Pulkkisen sopimus revitty – joukkue vaihtuu!
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- NHL-megatähti jää pois 4 Nations -turnauksesta!
- Miika Elomon kuolemasta uutta tietoa
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -avausvastus harjoitteli ensimmäistä kertaa – tässä Yhdysvaltain kentälliset
- Huhhuh! Tällaisilla ketjuilla Kanada on lähdössä 4 Nations -turnaukseen