NHL-draftin ykköskierroksella ruotsalaisjuhlat – Aftonbladetkin innostui: ”Tämä ei ole huono tulos”
Kuva: Getty Images
Suomen aikaa lauantaiyönä käyty NHL:n varaustilaisuuden ykköskierros oli ruotsalaisjuhlaa, kun taalaliigaan huudettiin peräti kuusi sinikeltaista nimeä – ja kaikki maan pääsarja SHL:stä.
Simon Edvinsson (6.), William Eklund (7)., Isak Rosen (14.), Jesper Wallstedt (20.), Fabian Lysell (21). ja Oskar Olausson (28.) kuulivat nimensä heti tapahtuman kärkeen, josta Aftonbladetkin innostui.
– Ensimmäisellä kierroksella meni yhteensä kuusi ruotsalaista. Tämä ei ole huono tulos, lehti veisteli.
– Tämä on hyvin uskomaton tunne, vuonna 2003 syntynyt pakki Edvinsson puolestaan oli sanonut lehden mukaan.
Pelaajat menivät nimijärjestyksessä Detroit Red Wingsiin, San Jose Sharksiin, Buffalo Sabresiin, Minnesota Wildiin, Boston Bruinsiin ja Colorado Avalancheen.
– Nyt olen ylpeä saadessani olla osa tätä kaikkea, ja olla osa original six -joukkuetta, Red Wingsin varaama pelaaja jatkoi.
Hän pelasi viime kaudella myös Ruotsin pääsarja SHL:ää, josta NHL:ään otettiin pelaajia eniten kaikista. Toiseksi edustetuin sarja oli neljän varauksen pohjoisamerikkalainen yliopistosarja QMJHL.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nuoret Leijonat kertovat: näin Kanada kaadetaan!
- Ranskan maajoukkuehyökkääjä siirtyy Liigaan jättisopimuksella!
- Liiga paljastaa: tällä seuralla on haastavin otteluohjelma
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura selvillä
- Sportista lähtenyt ulkomaalaisvahti: tässä seuraava osoite!
- Jukurit vihjailee uudella hankinnalla: Haaviin MM-kisahyökkääjä?
- Joel Armia säväytti NHL:ssä – nappasi paikan pörssikärjestä!
- Jäikö tämä näkemättä? Näin Tshekki-lupaus taituroi voiton Nuorista Leijonista – ”Turnauksen upein maali”
- Nuorten Leijonien kapteenilta suoraa puhetta tappion jälkeen: ”Pettynyt itseeni ja joukkueeseen”
- Nuorille Leijonille kirvelevä tappio – Tshekki vei jatkoajalle venyneen trillerin
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- NHL-seura näytti ovea Leijonat-puolustajalle!
- Mikko Lehtonen mukaan – näin kasaisimme Leijonien olympiajoukkueen
- Sopimus purkissa – Leevi Selänteen seura selvisi!
- HäSa: HPK:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Kasper Kotkansalo siirtyy yllättävään osoitteeseen – Liiga-sopimus julki!
- Ranskan maajoukkuehyökkääjä siirtyy Liigaan jättisopimuksella!
- Antti Mäkinen hehkutti Nuorten Leijonien puolustajaa: ”Kaikki palaset Suomen omaksi Quinn Hughesiksi”
- Liiga paljastaa: tällä seuralla on haastavin otteluohjelma