Saksalaisseura sai nokkaan, Jokerien MM-hopeamitalistit iskussa – Lauri Marjamäki hymisi tyytyväisyyttään
Kuva: Avangard Omsk
Viimeksi kevättalvella pelannut KHL-joukkue Helsingin Jokerit avasi uuden kiekkokauden torstaina Imatralla, jossa pelataan viikolla tukku maukkaita harjoitusotteluita. KHL-lauma avasi uuden “talven” ja Bauer Gamesin selvällä 5-2-voitolla saksalaisesta DEL-liigajoukkue Krefeld Pinguinesta.
Etenkin alku oli väkevä, kun Jokerit takoi jo ensimmäiseen erään kolme häkkiä. Iiro Pakarinen (2+0), Brian O’Neill ja Pakarisen lisäksi MM-hopeaa alkukesästä voittanut Hannes Björninen (1+1) nakuttivat helsinkiläiset sellaiselle karkumatkalle, jota saksalaislauma ei kiinni saanut missään vaiheessa.
– Ollaan harjoiteltu hyvin. Kamppailupelaamiseen, luisteluvoimaan ja puolustuspelaamiseen olen tyytyväinen. Viisi tehtyä maalia (on hyvä), joukkueesta paistaa raikas tekemisen meininki, päävalmentaja Lauri Marjamäki iloitsi Jokerien Soundcloud-tilin äänihaastattelussa.
– Kilpailuviettiä, halua ja luonnetta on joukkue täynnä – sitä me halutaankin.
Tänään Jukurit kello 17 kohtaavan Jokerien neljäs maalari oli Marko Anttila.
– Tulee tiivis viisikko. Pelaa niin sanotusti suomalaisittain, pelissä on rytmejä. Todella lahjakas joukkue, ja kokenut osastokin tulee mukaan. Kello 17 pitää olla valmis, ja jokainen yksilö sen tietää.
Jukurit on vahvistunut kesän aikana muun muassa Pekka Jormakalla, Jani Tuppuraisella ja Jarkko Immosella. Penkin takana ohjeita jakaa legendaarinen Olli Jokinen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK:n pistetykki löysi uuden seuran – samalla jysähti iso valmentajauutinen!
- NHL:ssä jytisee pian – Leijonien olympiajoukkueen pistetykki yritetään kaupata!
- Leijonat-hyökkääjä vihdoin ulos koirankopista NHL:ssä
- Nashville Predators hankki suomalaispelaajan NHL:ssä
- Suomalaiset ratkaisijoina – Jere Innala iski CHL-finaalin voittomaalin jatkoerässä
- Patrik Laineen tilanteessa uusi käänne!
- Huippuvireinen Ville Koivunen sai komean tunnustuksen
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- Jukurit: tehokkaan tulokashyökkääjän kausi ohi
- Toimittaja: Jarmo Kekäläinen valmistelee suomalaista shokkikauppaa NHL:n siirtorajalla!
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- IS: Nyt puhuu Janne Pesonen – karu paljastus kulisseista
- JYP kaappasi tehopelaajan Mestiksestä
- Jukurien tyhjennysmyynti paljasti karun totuuden – satojentuhansien eurojen pelastusliike