Lukon kapteenisto kokonaan uusiksi – tämän kolmikon johdolla kohti tulevaa kautta

Lukko tiedotti verkkosivuillaan ensi kauden kapteenistostaan. Tulevalla kaudella joukkueen kipparin tehtävistä vastaa toisen kautensa seurassa aloittava Anrei Hakulinen.
31-vuotias Hakulinen teki viime kaudella 54 otteluun pisteet 15+18=33. Hän ei ole aiemmin urallaan kuulunut minkään joukkueen kapteenistoon.
– On hieno kunnia saada C rintaan. Haluamme ja aiomme näyttää työmoraalimme ja asenteemme kautta esimerkkiä koko joukkueelle ja samalla näyttää joukkueenjohdolle, että olemme vastuun arvoisia, Hakulinen kommentoi seuran tiedotteessa.
Joukkueen varakapteeneina toimivat paluun seuraan tehnyt Arttu Ilomäki sekä myöskin toisen kautensa Raumalla aloittava Julius Mattila.
– Luotamme, että Hakulinen, Ilomäki ja Mattila pystyvät omalla esimerkillään johtamaan joukkuetta: nimenomaan teoilla, eikä pelkillä puheilla. Sitä me odotamme ja näihin pelaajiin meillä on täysi luotto, joukkueen päävalmentaja Marko Virtanen toteaa.
Näin ollen joukkueen kapteenisto meni kokonaan uusiksi. Viime kaudella siihen kuuluivat Heikki Liedes (C), Robin Press (A) ja Toni Koivisto (A), joista kaksi ensin mainittua siirtyivät muualle pelaamaan, Koiviston lyödessä hokkarit naulaan.
Uutiseen
#JokaPäivä #Lukko #Liiga
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MM-kisapelaaja siirtyy SaiPaan!
- Mikko Rantanen: hurjat tehot ja NHL-historiaa – entinen pelitoveri antoi palaa somessa Coloradon suuntaan!
- Antti Pennanen ihmeissään tuomareiden kohuratkaisusta: ”Eivät tulleet sanomaan mitään”
- Näkökulma: Leijonien suurin puute lävähti karusti kasvoille
- Leijonat lähellä shokkitappiota MM-kisoissa – hurja loppukiri kaatoi Ranskan
- Sidney Crosby kertoo, mikä on avain MM-kisoissa pärjäämiseen
- Jymyvahvistus: NHL-maalitykki saapuu MM-kisoihin
- Tässä Leijonien ketjut illan MM-otteluun – yksi iso muutos!
- Ennakkopaketti MM-kisojen Suomi-Ranska-otteluun: Mistä näet pelin, kentälliset, poissaolot ja kommentit
- Jokerit jysäytti tiskiin kasan uusia sopimuksia!
- Antti Pennanen teki yllättävän ratkaisun vaikean Itävalta-pelin jälkeen
- Urheilucast: Antti Tyrväinen loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Vahvistuuko Leijonat? Suomalaiskomeetan kausi päättyi Pohjois-Amerikassa
- Jokerit jysäytti tiskiin kasan uusia sopimuksia!
- Tapparan ykkösvahti vaihtaa toiseen Liiga-seuraan!
- HIFK jysäytti hurjan hankinnan NHL-seurasta!
- Lähde: Tapparan mestarihyökkääjä siirtyy KHL:ään
- Tässä Leijonien ketjut illan MM-otteluun – yksi iso muutos!
- Sopimus revitty – Liiga-seura näytti ovea ulkomaalaisvahvistukselle!
- Näin paljon olut maksaa jääkiekon MM-kisoissa – poppareitakaan ei irtoa ihan pikkurahalla