Ei asiaa joukkueeseen! Jarmo Kekäläisen leirin uusi hankinta kieltäytyi koronarokotteesta – suomalais-GM perusteli seuran päätöstä
Kuva: Getty Images
NHL:ssä on todistettu viime aikoina joukkueiden ja niiden jäsenien teiden erkanemisia koronavirusrokotteen ottamattomuuden takia. Yksi eniten aiheen takia otsikoissa ollut joukkue on GM Jarmo Kekäläisen johtama Columbus Blue Jackets, jonka Zac Rinaldo joutuu valmistautumaan tulevaan NHL-kauteen ilman treenileiriä.
Kun 31-vuotias hyökkääjä kieltäytyi ottamasta koronarokotetta, ei hän saanut liittyä joukkueen mukaan. Rinaldo voi kuitenkin olla AHL-seura Cleveland Monstersin matkassa. Nyt seura perusteli vetämäänsä linjaa.
– Teemme kaiken joukkueena, se on vaatimus seurassamme. Etenemme sillä ryhmällä, mikä on rokotettu kauttaaltaan, suomalaismestari selvitti The Athleticin mukaan.
Blue Jacketsin kannalta tilanne on ikävä, kun kokenut hyökkääjä hankittiin joukkueeseen elokuussa. Ainakaan toistaiseksi hänestä ei ole joukkueelle minkään valtakunnan iloa. Kekäläisen mukaan ”pallo on nyt Rinaldolla”.
– Toivomme ihmisten ottavan rokotteen. Ja lisäksi haluamme heidän pitävän maskia niin paljon kuin mahdollista, sinitakkien johtoportaaseen kuuluva John Davidson komppasi.
Toisaalta samalla on sanottava sekin, että ihan argumentoitu oli Rinaldonkin lyhyt ja ytimekäs perustelu.
– En ole rokote- enkä maskivastainen. Liputan valinnanvapauden puolesta.
Kanadan Hamiltonissa syntynyt rymistelijähyökkääjä on pelannut taalaliigassa kaikkiaan 393 ottelua pistein 18+24=42 (-48).
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Urheilucast: HIFK:n NHL-kaappaus paljastui
- ”Koko liigan ehdoton kärkimaalivahti” – Liiga-seura teki kovan kaappauksen
- Nyt se tapahtui – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo ratkesi
- HIFK: Legendaarinen pelipaita tekee paluun
- KooKoo: tärkeä kiinnitys
- Jokerit räväytti tiskiin kovia hankintoja – kolme uutta huippuvahvistusta!
- Nuoret Leijonat: tyly tappio
- Patrik Laine palasi kaukaloon – verkko heilui heti!
- Paluu: Patrik Laine kaukaloon ensi yönä
- Jokerit julkaisi salaperäisen videon – yksi yksityiskohta käynnisti hurjan huhumyllyn
- Paluu: Patrik Laine kaukaloon ensi yönä
- Patrik Laine palasi kaukaloon – verkko heilui heti!
- Jokerit julkaisi salaperäisen videon – yksi yksityiskohta käynnisti hurjan huhumyllyn
- Nuoret Leijonat: tyly tappio
- Liiga-kulttipelaaja lopetti uransa – uusi työ julki!
- Jokerit räväytti tiskiin kovia hankintoja – kolme uutta huippuvahvistusta!
- Patrik Laineen tilanne sai uuden käänteen – tällainen tarjous oli pöydällä
- Nuorten Leijonien turnausurakalle huippustartti – USA nurin
- KooKoo: tärkeä kiinnitys
- JYP rysäytti sopimusuutisia – vahvistuu SHL-hyökkääjällä: ”Monipuolinen pelaaja”