Olli Jokisen Jukureille tyly Ässät-tappio erinomaisista otteista huolimatta – näin legendaluotsi kommentoi karua kohtaloa
Kuva: Juha Tamminen
MIKKELI. Jukurit ei saanut palkintoa keskiviikkona loistavasta tekemisestään huolimatta, kun Ässät haki Liigan sarjataulukkoon kaksi pinnaa voittomaalikisasta irronneella 3-4-vierasvoitolla.
Olli Jokisen luotsaamaa mikkeliläislaumaa kurmotettiin toisessa erässä huolella. Ensiksi sen syntymässä ollut osuma hylättiin ja perään Ässien Jarno Kärjen 1-2-johtomaali hyväksyttiin. Lisäksi torjunnat menivät vieraiden Linus Söderströmille peräti 13-1 Oskari Salmisen selvitessä samalla helpolla.
– Kai se riippuu joukkueen mielentilasta, että miten tuollaiset hylyt tai hyväksymiset vaikuttavat. Mutta me ei herätty edes niistä. Näistä pitäisi pumpata energiaa, pistepörssin nelosena saldolla 1+6 keikkuva Sakari Salminen arvioi pelin tauottua.
Jokinen oli puolestaan tyytyväinen omiinsa. Jukurit taitaa olla oikeilla raiteilla.
– Ässät oli maalipaikoissaan todella tehokas, meiltä kauden paras 60-minuuttinen – oli ehjä peli. Kolme nukahdusta, kolme maalia. Ässät jaksoi puolustaa.
– Mutta kun katsoo tuloksen taakse: Jos pystymme pelaamaan tällä tavoin, niin suunta on oikea meille. Koko pelin maalipaikat menivät meille, toimitimme kiekkoa sinne paljon. Nukahduksia tuli.
– Ne maksoivat. Saimme yhden pisteen, kolmekin olisi ollut tarjolla. Kampesimme pelin tasoihin, legenda viittasi joukkueensa nousuun 1-3:stä rinnalle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nuorista Leijonista tuttu maalivahti: lainapesti Pohjois-Amerikkaan
- Liiga-seura nappasi vahvistuksen Ilveksestä!
- Liigaan tähtäävä seura virittelee jymyhankintaa: ”Kolme kirjainta: NHL”
- SaiPa iski tiskiin kolme sopimusta!
- Pelicans: ulkomaalaisvahvistus lähtee!
- HPK:n tähtihyökkääjä: uusi seura
- Mestis-seura rysäytti: Haaviin Liigan konkarihyökkääjä
- Urheilucast: JYP teki hyökkäykseensä jättikiinnityksen
- Oho! HIFK:lle kaksi kovatasoista pätkävahvistusta
- Vaasan Sport julkaisi kriisitiedotteen: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Oho! HIFK:lle kaksi kovatasoista pätkävahvistusta
- Urheilucast: JYP teki hyökkäykseensä jättikiinnityksen
- HäSa: Kristian Vesalainen jättää HPK:n kesken kauden – tässä uusi osoite
- I-P: Vaasan Sportilta täyskäännös tyhjennysmyyntien suhteen
- Mestis-seura rysäytti: Haaviin Liigan konkarihyökkääjä
- Vaasan Sport julkaisi kriisitiedotteen: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Pelicans jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- HPK rikkoi hiljaisuuden Kristian Vesalaisesta – siirtokorvausta ei tulossa?
- Jarmo Kekäläiseltä huonoja uutisia Nuorille Leijonille
- SaiPa käsittämättömissä liekeissä! Näin kävi Liigan lauantain kierroksella