Leijonat-puolustaja löysi uuden seuran – siirtyy Tshekin pääsarjaan

© Kuva: Taneli Niinimäki

26-vuotias suomalaispuolustaja Alex Lintuniemi on löytänyt viimein uuden seuran.

Leijonissakin viime kaudella kolmessa EHT-ottelussa esiintynyt puolusta siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tshekin pääsarjaseura Mladá Boleslavin riveihin. Seura majailee 15 joukkueen Extraligassa sijalla neljä.

HIFK:ssa kiekko-oppinsa saanut Lintuniemi aloitti viime kauden JYPin Liiga-joukkueessa, josta matka jatkui kesken kauden KHL-seura Barys Nur-Sultanin riveihin. Lintuniemi merkkautti KHL:n runkosarjassa pelaamissaan 23 runkosarjaottelussa kolme syöttöpistettä.

– Alexilla on kokemusta peleistä ympäri maailman. Uskomme, että hän sopii täydellisesti pelitapaamme varsinkin kauden edetessä. Olemme tietoisia siitä, että hän on ollut pitkään pelaamatta, joten odotamme pelirytmistä kiinni pääsemisen ottavan aikaa, tshekkiseuran urheilujohtaja Vaclav Nedorost kommentoi tuoretta hankintaa seuran tiedotteessa.

Lintuniemi on Los Angeles Kingsin 2. kierroksen varaus kesältä 2014.


Suursuosikki Pietarin SKA:lla täysin järjetön kerroin!

+lisäetu vain Uhmapelaajille!