SHL-seura Luleå HF tiedotti keskiviikkona, että joukkue on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen puolustaja Sami Lepistön kanssa. Yhdeksän edellistä kautta KHL:ssä viettänyt konkaripakki liittyy neljän suomalaispelaajan joukkoon Ruotsin pääsarjaan.

Lepistö saa joukkuekavereikseen Juhani Tyrväisen, Joonas Raskin, Olli Nikupeterin sekä Julius Hongan. Samassa tiedotteessa kerrottiin, että loukkaantunut Tyrväinen on pian taas pelikunnossa.

Lepistö on pelannut urallaan KHL:n lisäksi myös Liigassa, NHL:ssä sekä AHL:ssä. 37-vuotias on myös luutinut useaan otteeseen maajoukkueessa. Miehen vyöltä löytyvät neljät MM-kisat, yksi world cup -turnaus sekä kolmet olympialaiset.

– On hienoa, että saamme esitellä Samin seuraavana palasena joukkueemme kasaamista. Hänessä saamme luotettavan kahden suunnan pelaajan, joka pystyy auttamaan meitä kaikissa pelitilanteissa, joukkueen toimitusjohtaja Stefan Nilsson kommentoi seuran tiedotteessa.

Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

Luleå Hockey

@LuleaHockey
Välkommen Sami Lepistö till Luleå Hockey!
luleahockey.se/article/os2nak…

Videointervju med Sami kommer efter lunch.