Valmentaja ei säästellyt sanoissa – NHL-joukkueen matkaan nousseesta nuorten kultaleijonasta kovaa puhetta

NHL-joukkue Pittsburgh Penguinsin matkaan nostettu nuorten maailmanmestari Kasper Björkqvist ei saanut vielä viime yönä debyyttiä tarunhohtoisessa. Pens kohtasi lähivuosien ykkösjoukkue Tampa Bay Lightningin saaden nokkaan peräti luvuin 1-5.
– Kasper on pelaaja, joka sytyttää muita. Hän on vahva kiekossa, alivoimalla, laitojen lähettyvillä ja kaksinkamppailuissa. Hänen kehityksensä on ollut rohkaisevaa, ja olemme innoissamme, että hän on nyt osa ryhmäämme, Pittsburgh-luotsi Mike Sullivan oli sanonut NHL:n nettisivujen mukaan.
Suomalainen on ollut jo pitkään vahva. Joukkueen oman vuoden 2016 kakkoskierroksen 61. varaus liekehti viime kaudella liigajoukkue KooKoon paidassa 46 ottelussa tehot 11+15=26.
– Mielestäni hän pelasi vahvasti myös harjoituskaudella. Nyt hän on saanut hieman itseluottamusta lisää.
Suomalainen on pelannut rapakon takana AHL:ää Wilkes-Barre/Scranton Penguinsissa ja NCAA:ta Providence Collegessa. Pelejä on kertynyt kaikkiaan 127 kappaletta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue