KalPa-hyökkääjä taituroi neljä erilaista rankkarimaalia yhteen matsiin – kuittasi viileästi: ”Yleisö tykkää enemmän”

KalPa kaatoi perjantai-iltana kotonaan voittomaalikilpailun jälkeen Helsingin IFK:n loppulukemin 4-3. Ottelun suurin sankari oli kuopiolaisten paras pistemies Miikka Pitkänen.
25-vuotias hyökkääjä pääsi ampumaan ottelussa kaikkiaan neljä rangaistuslaukausta. Joka kerralla hän pisti kiekon rysään, ja vieläpä erilaisilla kikoilla. Yhden rankkarin hän pääsi laukomaan varsinaisella peliajalla avauserässä, kun taas voittomaalikilpailussa hän laukoi kolme kertaa kolmesta yrityksestä kiekon häkkiin, minkä myötä lisäpiste ottelusta jäi Kuopioon.
– Nyt meni aika selkäytimestä nuo rankkarit, katoin vaan missä on tilaa. Odotin vähän veskarilta ekaa liikettä ja se nyt onnistui tällä kertaa, Pitkänen kertasi huippuiltaansa C Morelle ottelun jälkeisessä haastattelussa.
Pitkänen nousi voittomaalikilpailussa kohti maalia vasemmalta ja oikealta, ja viimeisteli kämmeneltä sekä rystyltä. Hän harhautteli näppärästi ja välillä myös laukoi vastustamattomasti kiekon verkkoon. Hän kuittasi haastattelussa viileästi monipuoliset suorituksensa:
– Joo, oli vähä erilaista, niin yleisö ehkä tykkää enemmän.
Kuopiossa olikin paikalla alkukauden ennätysyleisö, 3 536 katsojaa, jolle tarjoiltiin viihdettä koko rahan edestä.
– Oli kyllä tosi hieno pelata. Perjantai-illan huumaa parhaimmillaan, Pitkänen fiilisteli lopuksi.
Pitkäsen alkukausi on ollut loistava. Hän on parhaillaan koko Liigan pistepörssissä toisena, kun 18 otteluun ovat syntyneet tehopisteet 7+9=16.
Näet Pitkäsen kaikki neljä rankkarimaalia alta tai täältä.
Neljä yritystä, neljä upeaa maalia.
Must watch.
Liiga-videot: mtvuutiset.fi/liiga I @CMoreSportFi
#KalPa #Liiga #Kuopio
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Leijonien MM-hyökkääjälle jatkosopimus NHL:ssä!
- Pikkuleijonille kirvelevä tappio – kohtalo jää muiden käsiin
- Liigasta tuttu hyökkääjä koeajalle Mestikseen: ”Kokenut, erittäin fiksu pelaaja”
- MTV Urheilu: Liiga-seuran viime kauden kapteeni yhä ilman sopimusta – tilanne auki: ”Tarkastelemme päivittäin”
- Tapparan ex-pelaaja sai tylysti kenkää: ”Nöyryyttävää”
- Liiga ottaa käyttöön NHL:stä tutun järjestelmän
- Sivusto: HIFK:n ex-pistetykki jättää NHL:n – uusi seura selvisi!
- MTV Urheilu: Huippupelaaja liittyi yllättäen Liiga-seuran rinkiin!
- Pikkuleijonien voittotili auki – Tshekki kaatui Hlinka Gretzky Cupissa
- Jukurien nuori hyökkääjä siirtyy Pohjois-Amerikkaan: ”Vuoden päästä valmiimpana takaisin”
- Liigan törkypelaaja lopettaa uransa 31-vuotiaana
- MTV: Liiga-valmentaja avoimena potkuistaan: ”Paska maku jäi”
- Jokerien maalitykki lähtee: Tässä uusi seura
- Tapparan ex-pelaaja sai tylysti kenkää: ”Nöyryyttävää”
- IL: Teemu Hartikainen paljastaa: äkkilähtö KHL:stä kävi kalliiksi
- Sivusto: Yli 200 Liiga-ottelun suomalainen jättämässä Pohjois-Amerikan – tässä tuleva seura!
- MTV Urheilu: Huippupelaaja liittyi yllättäen Liiga-seuran rinkiin!
- Toimittaja: NHL:ssä leivotaan isoa suomalaiskauppaa – ”Nimi on noussut puheeksi”
- Kuusi uutta nimeä aateloitiin Jääkiekkoleijoniksi – mukana useita MM-kultaleijonia
- IL: Jokerien uusi osoite selvisi!