Pelikieltoja napsahti! Liiga jakoi rangaistuksia kahdelle HPK-pelaajalle

Kaksi HPK:n pelaajaa on saanut pelikieltoa Liigalta. Tiistaina joukkueen kanadalaispuolustaja Ryan Johnstonille tuomittiin kolmen ottelun pelikielto, kun taas keskiviikkona joukkueen kapteeni Markus Nenoselle määrättiin kaksi ottelua pelikieltoa.
Johnstonin pelikiellon syynä on viime perjantain Pelicansin ja HPK:n välisessä ottelussa sattunut tilanne, jossa mies iskee kädellään Pelicansin kiekotonta Lukas Jasekia päähän. Jasek loukkasi tilanteessa itseään ja Johnston ajettiin tilanteen jälkeen suihkuun.
Nenonen puolestaan taklasi polvellaan KalPan Tuomas Kiiskistä lauantain ottelussa. Myös Nenoselle tuomittiin jo ottelussa tilanteen jälkeen ulosajo. Kiiskinen loukkaantui taklauksen seurauksena.
Johnston sai taklauksensa jälkeen jo väliaikaisen pelikiellon, joten hän on tuomiostaan jo yhden ottelun kärsinyt. Näin ollen molemmat pelurit huilaavat joukkueen kaksi seuraavaa ottelua.
29-vuotias Johnston on pelannut tällä kaudella kymmenen ottelua tehoin 0+5. Samanikäinen Nenonen on puolestaan merkkauttanut 17 pelaamaansa otteluun pisteet 4+3.
Voit lukea tarkempia perusteluita tuomioista näistä linkeistä (Johnston, Nenonen). Videot pelikieltoihin johtaneista tilanteista ovat katsottavissa alta tai näistä linkeistä (Johnston, Nenonen).
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Suomalaishyökkääjä sai NHL-sopimuksen
- Antti Törmäselle jälleen murheellisia uutisia: sai uuden syöpädiagnoosin
- Carolina Hurricanes tekee taas muutoksia – Jesse Puljujärvelle vaihteeksi hyviä uutisia
- Huima hankinta! Lehti: Liigan pistepörssin voittaneen Michael Jolyn uusi seura selvillä
- Lähde: Pelicans kaappaamassa maalitykin riveihinsä!
- MM-kisat jäävät väliin! KHL:ään siirtyneitä ex-liigatähtiä ei valita kisajoukkueeseen
- Lähde: Kärppien mestarihyökkääjä palaa Suomeen – tässä uusi joukkue!
- IS: Ässien ex-kapteeni vaihtaa toisen Liiga-seuran riveihin!
- Karu takaisku: Liiga-seuran ykköstähti sivussa ratkaisupelistä!
- Raju päätös: Useat NHL-tähdet jätetään pois Suomen MM-kisoista – painava syy taustalla
- Carolina Hurricanesilta tyly ilmoitus Jesse Puljujärvelle
- Lähde: Pelicansin kultakypärä vaihtaa maisemaa – uusi seura selvisi!
- Lähde: TPS:ssä kuohuu: valtataistelua kahden valmentajan välillä – pelaajat kiertävät seuran kaukaa
- Lehti: Suomalaispuolustaja lähtee NHL-seurasta – ensi kauden seura selvillä
- Lähde: Kärppien mestarihyökkääjä palaa Suomeen – tässä uusi joukkue!
- Lähde: HIFK hankkimassa nimekkään paluumuuttajan!
- Paljastus: Joonas Rask palaa Liigaan!
- The Athletic: Patrik Laine teki MM-kisoihin liittyvän paljastuksen
- Lähde: Pelicans kaappaamassa maalitykin riveihinsä!
- IL: Sami Lepistö neuvottelee Liiga-sopimuksesta – tässä MM-kultaleijonan tuleva seura?