Tappara mukana neljän parhaan joukossa – CHL-kausi jatkuu näiden joukkueiden voimin

Kuluva CHL-kausi on edennyt siihen pisteeseen, että jäljellä ovat enää neljä parasta joukkuetta. Puolivälierät saatiin pakettiin eilen tiistaina.
Kahdesta jäljellä olevasta suomalaisjoukkueesta enää toinen jatkoi matkaansa välieriin. Se on Tappara, joka kaatoi ranskalaisen Rouenin kahden ottelun jälkeen yhteismaalein 7-3 (3-3, 4-0). Rauman Lukko puolestaan taipui saksalaiselle Red Bull Münchenille yhteismaalein 3-4 (2-2, 1-2 ja.)
Muissa puolivälieräpareissa sarjaa aiempina vuosina hallinnut ruotsalaisseura Frölunda HC paineli jälleen neljän joukkoon kaatamalla niin ikään ruotsalaisen Leksands IF:n maalein 8-5 (5-2, 3-3). Välierissä nähdään myöskin toinen ruotsalaisseura Rögle BK, joka kukisti tshekkiläisen Sparta Prahan lukemin 6-5 (5-2, 1-3).
Välierissä Tappara kohtaa Münchenin, kun taas Rögle ja Frölunda ottavat toisistaan mittaa. Ensimmäisten osaotteluiden pelipäivät ovat 4. ja 5. tammikuuta, toisten puolestaan 11. ja 12. tammikuuta. Tarkemmat ajankohdat otteluille selviää myöhemmin.
Suomalaispelaajia nähdään Tapparan lisäksi vielä myöskin Röglen riveissä. Joukkueen puolustuksesta löytyy Tony Sund, joka on tällä kaudella tehnyt 24 SHL-otteluun pisteet 3+4 ja viimeistellyt kymmeneen CHL-otteluun kaksi maalia.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MTV: Liiga-seura on pistänyt kaksi maalivahtia myyntiin
- Ilves julkaisi poikkeuksellisen puheenvuoron – puuttui fanien käytökseen
- Liiga-seuran uusi jäämainos tulee taatusti jakamaan mielipiteet – katso kuva
- Patrik Laineelta tiukkaa tekstiä kriitikoilleen Ylellä: ”Rakastan todistaa suomalaisten olevan väärässä”
- Jukurien tähtihyökkääjä lähtee: Tässä uusi seura
- USA julkisti olympialaisten leiriryhmänsä – kaksi tähtinimeä ulkona
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa
- MM-kisojen otteluohjelma julki – finaali vasta toukokuun lopulla
- Rooli jäi pieneksi – maajoukkuepuolustajan Liiga-sopimus purettu!
- Kiekko-Espoo teki isot tappiot – tässä syyt
- Oho! Leijonat-valmentaja sai huippupestin NHL:stä
- Jatkoaika: Sopimus purettu – Kiekko-Vantaan edustusjoukkue menetti merkittävän yhteistyökumppanin
- Lähde: Tässäkö Rikard Grönborgin seuraava osoite?
- Tässä Nuorten Leijonien joukkue viiden maan turnaukseen
- MTV Urheilu: Pelicans-tähti Iikka Kangasniemi siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-konkari: yllättävä seuravalinta
- IL: HIFK-supertähdeltä karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
- Rooli jäi pieneksi – maajoukkuepuolustajan Liiga-sopimus purettu!
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa
- Pikkuleijonien turnaukselle synkkä päätös