Suomalaisen äidin poika latoi Cup-mestarien häkkiin hatullisen – ja nousi lähelle hurjan tilaston kärkeä

Suomalaisen äidin poika, NY Rangersin ruotsalaishyökkääjä Mika Zibanejad on mättänyt pisteitä NHL:ssä kummallisissa sykleissä. Vai mitä sanot seuraavista, tämän ja viime kauden ottelukohtaisista tehoista? 3+3, 3+3, 0+3, 3+0 ja nyt 3+0.
Viime kaudella syntyi 56 ottelussa 50 pistettä ja nyt kauden saldo 32 matsissa on 27 (8+19). Pelaaja on siis varsin hyvä pistelinko, mutta vain luoja tietää, mihin pisteisiin Zibanejad pystyisi ketsuppipullon ollessa auki alun esimerkkien malliin vielä tasaisemmin.
Eilen illalla hän takoi kypärätempun Stanley Cupia nostelleen Tampa Bay Lightningin reppuun 4-0-voitossa. Se oli pelaajalle kaikkiaan jo uran seitsemäs, ja määrä on peräti toiseksi eniten kautta seurahistorian. Enemmän knalleja Rangersissa on mättänyt vain yhdeksän hatullisen Bill Cook.
#NHLStats: media.nhl.com/public/news/15…
Artemi Panarin oli sivussa, mutta se saattoi olla käänteislogiikkaa käyttäen osaksi myös hyödyllinen asia.
– Hän tekee maaleja ja saa aikaan monia juttuja hyökkäysalueella. Kun sellainen kundi on sivussa, siinä haluaa vain kaikkien osallistuvan hieman enemmän (hyökkäyspään peliin), suomalaisverinenkin Zibanejad muotoili NHL:n nettisivuilla.
– Itse olen iloinen voidessani auttaa jengiä. Niin kauan kuin voitamme, muulla ei ole väliä. Pelin päätteeksi minusta tuntuu siltä, että roolini on tuottaa hyökkäyspäässä maaleja ja syöttöjä. On aina toki mukavaa, kun kiekot menevät sisään, pelaaja hymähti vaatimattomaan tyyliin.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Carolina Hurricanesilta tyly ilmoitus Jesse Puljujärvelle
- Jori Lehterä paljasti C Morella: Tässä toivevastustaja Liigan välieriin!
- Paljastus: Joonas Rask palaa Liigaan!
- Lehti: Suomalaispuolustaja lähtee NHL-seurasta – ensi kauden seura selvillä
- Lähde: Pelicansin kultakypärä vaihtaa maisemaa – uusi seura selvisi!
- KSML: Noora Räty esitti rajun väitteen Pasi Mustosen vaimon terveydentilasta
- Järkyttävää! TPS-fanit solvasivat jokerijunnuja – edes äidit eivät saaneet jäädä rauhaan
- Teemu Selänne paljasti, ketä äänesti eduskuntavaaleissa: ”Oman maun mukkaa”
- Oho! Liiga lätkäisi HIFK:lle sakot pelikieltosääntöjen kiertämisestä
- Pekka Rinteelle pystytettiin patsas Nashvilleen! Katso upea lopputulos
- Oho! 96 miljoonan dollarin NHL-supertähti poseeraa Liiga-seuran paidassa
- Leijonat-sankari iski hattutempun AHL:ssä! Saako hän viimein näyttöpaikan NHL:ssä?
- Liigan kovanaamojen huutelusta tuli nettihitti: ”Mä oon huolestunut”
- Pohjois-Amerikka kutsuu – Kärpät-hyökkääjät siirtyvät samaan joukkueeseen!
- Patrik Laineesta tipahti tyly uutinen
- Uudet haasteet kutsuvat! Liigan ruotsalaistähti vaihtaa maisemaa
- Lähde: Pelicansin kultakypärä vaihtaa maisemaa – uusi seura selvisi!
- JYP tiedottaa: nuoren hyökkääjän sopimus on purettu!
- Miro Heiskanen ilmiliekeissä NHL:ssä! Teki jo uuden puolustajien ennätyksen
- IS: Aron Kiviharju hyppää HIFK:n leiriin!