HIFK:sta potkut saanut Wiljami Myllylä avautui alkoholiongelmastaan: ”Paskaisissa vaatteissa kuljetaan kylillä”

Jääkiekkoilija Wiljami Myllylä vieraili Aleksi Valavuoren Valavuori LIVE -keskusteluohjelmassa ja puhui avoimesti alkoholiongelmastaan. Wiljami on hiihtäjälegenda Mika Myllylän poika.
Wilja Myllylä on ollut raitis viime marraskuusta asti. Ongelmia ehti aiheutua jo runsaasti ennen lopullista raitistumispäätöstä.
– Kun esimerkiksi ekoja treenejä jäi välistä juomisen takia, minut ohjattiin hoitoon Oulun Avominneen, mutta ei sitä silloinkaan hiffannut: (ajattelin, että) en ole alkoholisti, ei tämä ole sairaus. Kun lähdin sieltä pois, menin heti ryyppäämään. En ollut itse valmis auttamaan itseäni. En ollut tarpeeksi pohjalla, Myllylä kertoi.
Myllylä on tuttu kasvo Leijonien juniorimaajoukkueista. Hän on myös pelannut HIFK:n A-nuorissa sekä yhden ottelun Liiga-joukkueessakin. HIFK-vuosien jälkeen Myllylä siirtyi Raumalle.
– IFK:sta heittivät menemään juuri alkoholinkäytön takia. Sama oli nyt Raumalla, olin syksyn nuorten SM-sarjassa. Oltiin sovittu kaikki säännöt, että yhdestä lähdet. Totta kai se viikonloppu venähti. Ei pysynyt hanskassa. En saapunut maanantaina treeneihin. Ihan oikean ratkaisun tekivät, Myllylä sanoi.
Myllylän juomisesta hauskuus oli kaukana. Nuori kiekkoilija oli ehtinyt jo ajautua pohjalle.
– Mun kohdalla on mennyt niin syvälle se juttu, että pystyy miettimään, mihin vaikka se viikon ryyppyputki sitten johtaa. Rahat on mennyt, kaikki on mennyt ja paskaisissa vaatteissa kuljetaan tuolla kylillä. Eihän se hauskaa ole, Myllylä kertoi.
Lukosta saatujen potkujen jälkeen Myllylä on pelannut Kokkolan Hermeksessä. Kuudessa A-nuorten SM-liigaottelussa hän on iskenyt tehot 3+4=7.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Leijonien Kanada-pelin tv-katsojaluvut julki – selvä ero MM-kisoihin
- Näin kapteeni Aleksander Barkov summaa Leijonien turnauksen: ”Enemmän ja enemmän nälkää”
- Patrik Laine vastaa Tuukka Raskin kritiikkiin: ”Olisi pitänyt tehdä sitä ja tätä ja tota”
- Ruotsi kaatoi Yhdysvallat – rakkaan naapurin laiha lohtu
- Tässä ovat Leijonien suurimmat onnistujat ja epäonnistujat 4 Nations -turnauksessa
- Leijonat sai Antti Pennaselta synninpäästön – kehui yhtä ominaisuutta: ”Erittäin tyytyväinen”
- Leijonilta karmea startti ja upea nousu! 4 Nations päättyi karvaasti
- Suoraa puhetta! Tuukka Rask lyttää Patrik Laineen USA:n tv:ssä – ”Täydellinen esimerkki siitä”
- Kanadan päävalmentajalta ylistävä analyysi Leijonista: ”Siinä suomalaiset ovat todella hyviä”
- Leijonien ketjuissa muutos Kanada-otteluun – Joel Armia taas mukana
- Patrik Laineelta viiltävä kuitti kanadalaisyleisölle
- Suoraa puhetta! Tuukka Rask lyttää Patrik Laineen USA:n tv:ssä – ”Täydellinen esimerkki siitä”
- Jesse Puljujärvestä huikeaa puhetta
- KooKoo rysäytti: Löi tiskiin ison sopimusuutisen!
- Pelicans myi maalipyssynsä Ruotsiin – onko kassatilanne nyt turvattu?
- Tässä Leijonien aloittava maalivahti Kanadaa vastaan!
- Leijonien valmennukselle kovaa kritiikkiä Ruudun studiossa: ”Suomi oli ainoa”
- Tappara ja Kärpät haalivat vahvistuksia – haaviin NHL-huippulupaus sekä mestarihyökkääjä
- Yllättävä sääntömuutos – Leijonien etu Kanadaa vastaan katosi
- Liiga-seura vahvistuu kanadalaishyökkääjällä!