Näkökulma: Kiina teettää kansanmurhaa, mutta Marko Anttilan karanteeni on ihmisoikeusrikkomus?

Elämme helmikuuta vuonna 2022 ja maailman katseet ovat kääntyneet Kiinan Pekingiin, jossa vietetään 24. talviolympialaisia.
Mukana on urheilijoita 91 maasta ja Suomi on vahvasti edustettuna, kuten talvilajeissa yleensäkin on ollut tapana. Kotimaisten penkkiurheilijoiden kruununjalokivi on totta kai Suomen Leijonat, miesten A-maajoukkue jota johtaa yksi historiamme menestyneimpiä valmentajia, Jukka Jalonen.
Leijonien on määrä aloittaa turnauksensa torstaina klo 10.40 alkaen ottelussa Slovakiaa vastaan. Harmillisesti koko kansan Mörkö-Marko Anttila istuu karanteenihotellissa annettuaan positiivisen koronavirus-näytteen Suomessa ennen turnaukseen lähtöä. Etukäteen oli tiedossa, että Kiinan lainsäädäntö viruksen sekä testien ympärillä on erittäin tarkka, eikä siitä ole mahdollista joustaa missään tilanteessa. Tämän tiesi jokainen urheilija, valmentaja, huoltaja, lääkäri, taustahenkilö sekä Suomen valtio.
Anttila on ollut karanteenissa joukkueen Kiinaan saapumisesta alkaen, joka on totta kai erittäin ikävää, sillä pelituntuman ja kunnon ylläpitäminen neljän seinän sisällä ei ole mahdollista. On valitettu heikosta ruoan laadusta, ja nyt sitten viimeisimpänä Jukka Jalonen antoi varsin tulen katkuisen lausunnon, jossa hän kutsui tilannetta Anttilan ihmisoikeuksien rikkomiseksi.
Jalosen ajattelemattomat kommentit ovat häpeällisiä
Suomi johdattaa urheilijansa maahan, jossa väärään uskontokuntaan kuuluvia toimitetaan keskitysleireille. Olemme saaneet lukea, miten uiguureja kidutetaan ja raiskataan heidän uskomuksensa vuoksi. Kiinassa on menossa kokonainen kansanmurha, mutta Marko Anttilan karanteeni on ihmisoikeusrikkomus.
Tiesimme, että Kiinaan matkustaminen olympialaisia varten on riski, mutta Suomen valtio, urheilijat ja joukkueet ottivat tämän riskin. Yksittäisen pelaajan Kiinan lakien mukaista karanteenia ihmisoikeusrikkomiseksi kutsuminen on niin järjetöntä sekä törkeää, etten yksinkertaisesti käsitä mitä Jalonen ajatteli lausuntoa antaessaan.
Kansainvälinen olympiakomitea on läpeensä korruptoitunut laitos, ja nyt Suomen maajoukkueet sekä urheilijat ovat käytännössä kiillottamassa Kiinan imagoa olympiakarkeloissa. Emme välitä siitä, että maa kiduttaa, raiskaa ja pakko steriloi massoja, mutta meidän Anttilaa ette karanteeniin saa laittaa? On täysin käsittämätöntä, että matkustetaan tuollaiseen maahan tiedostaen kaikki riskit mitä sen mukana tulee, ja sitten valitetaan tällaisesta asiasta tällaisella tavalla medialle.
Tässä kiteytyy valitettavalla tavalla nykyaika ja se, että meitä ei todellisuudessa kiinnosta kuin oma napa. Politiikka on liitetty urheiluun, vaikka kovasti paasaamme urheilun olevan vain urheilua. Nyt käytännössä kaikki kansainväliset huippu-urheilijat antavat Kiinalle mahdollisuuden nostaa itseään vielä korkeammalle hyödyntämällä olympialaisia propagandan välineenä.
Mitä me voimme asialle tehdä?
Kansainvälisten urheilu yhteisöjen ja fanien pitäisi solidaarisuudessa aloittaa täysi boikotti. Yksikään urheilija ei matkusta, eikä fanit katso, jos tapahtumat järjestetään kaupungeissa sekä maissa, jotka polkevat ihmisoikeuksia. Vuonna 2008 Peking, -14 Sotshi, -16 Rio di Janeiro, taas -22 Peking. Tähän päälle vielä UEFA, FIFA sekä IIHF ja heidän turnauksensa, jotka ovat jatkuvasti maissa, jossa ei ihmisoikeuksia ole edes olemassa.
Jos urheilijat aloittavat boikotin ja puhuvat ääneen, on massojen helppo seisoa heidän takanaan, mutta muutos vaatii urheilijoiden tahdon sekä äänen. Marko Anttilan tilanne ei parane vinkumalla ihmisoikeusrikkomuksista iltalehdille, mutta meillä kaikilla yhdessä on mahdollisuus muutokseen. Siihen tarvitaan kaikki; urheilijat, valmentajat, taustahenkilöt, penkkiurheilijat, ministerit sekä valtioiden päämiehet. Jonkun pitää tehdä aloite, jotta tunnelin päähän saataisiin valoa.
Sen sijaan, että murehditte Marko Anttilan karanteenia, miettikää, että miten voimme kollektiivisesti luoda liikkeen, joka pakottaa maailman läpeensä korruptoituneet urheilun kattojärjestöt niin ahtaalle, että olympialaisia ei Kiinassa, Brasiliassa tai Venäjällä järjestetä.
Teemu Maarela
Twitter: @Aspartaam1
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tappara on vuokrannut nuoren tehomiehensä Mestikseen: ”Tuo varmasti paljon lisää osaamista hyökkäyspäähän”
- Pelicans julkaisi taloudellisen tuloksensa: floppikaudesta massiiviset tappiot
- SaiPa julkisti kapteenistonsa – tässä joukkueen uusi kapteeni
- Totuus julki: Venäjän maajoukkuetähti kärähti dopingista Jokerit-pelin jälkeen – IIHF jyrähti nyt!
- Tässä Ilveksen uusi kapteeni!
- Sivusto: Jokerien ex-tähden pöydälle iskettiin ennennäkemätön sopimustarjous!
- Tappara-lupaus siirtyy Pohjois-Amerikkaan – tässä uusi joukkue
- Mestis-seuran jenkkivahvistuksen sopimus purettiin nopeasti – ei pelannut yhtään ottelua
- Kärppien farssikauden tulos julki – liikevaihto laski ja konserni teki tappiota
- Kärpät pudotti sopimusuutisia – kiinnitti kaksi omaa kasvattiaan
- MM-kisoissa loukkaantuneen Leijonat-tähden tilasta tipahti uutta tietoa
- TPS:stä ja Pelicansista tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran!
- Leevi Selänne palaa Suomeen: tässä uusi seura
- TPS:stä tuttu NHL-kärkivaraus siirtyy KHL:ään
- Julius Junttila löysi uuden seuran – jatkaa uraansa ulkomailla
- Mestis-seuran jenkkivahvistuksen sopimus purettiin nopeasti – ei pelannut yhtään ottelua
- Suomen kirkkain NHL-toivo lähtee Liiga-seurasta – Jussi Ahokkaan joukkue kaappasi!
- Sivusto: Jokerien ex-tähden pöydälle iskettiin ennennäkemätön sopimustarjous!
- Mitä Jukurit tarvitsee? Jonne Virtanen revitteli Länsi-Savolle: ”Hemmetisti rahaa”
- Jussi Ahokas MTV:lle: kävi todella lähellä pestiä NHL:ssä