Tanskalaispelaajilta upeita sanoja puolivälierätappion jälkeen: ”Meidän ei tarvitse katua mitään”

Tanskan jääkiekkohistorian ensimmäinen olympiaturnaus päättyi keskiviikkona puolivälierävaiheeseen, kun Venäjän olympiakomitea oli ottelussa vahvempi loppulukemin 3-1.
Joukkue esiintyi turnauksessa kaiken kaikkiaan varsin pirteästi. Se pelasi viisi ottelua, joista kolme päättyi voittoihin. Nuo tulivat Tshekkiä, Sveitsiä ja Latviaa vastaan, joista varsinkin Tshekki-voitto oli komea suoritus. Molemmat tappionsa joukkue kärsi Venäjälle, niistä toinen tuli alkulohkovaiheessa.
Tanskalaisten ainoan osuman puolivälierässä viimeisteli kokenut NHL-konkari Frans Nielsen. Hän oli ottelun jälkeen erittäin ylpeä omiensa suorittamisesta olympiaturnauksessa.
– Toivottavasti saimme juuri paljon lisää tanskalaisia jääkiekkofaneja ja avasimme heidän silmänsä tälle lajille. Pelasimme viisi peliä. Annoimme kaikkemme joka pelissä. Teimme kovasti töitä joka ilta 60 minuutin ajan. Kun palaamme kotiin, meidän ei tarvitse katua mitään, joukkueen varakapteenina turnauksessa toiminut Nielsen kommentoi IIHF:n verkkosivuilla.
Joukkueen maalinsuulla päävastuuta kantoi Sebastian Dahm, joka pelasi joukkueen viidestä ottelusta neljä. Puolivälierässä hänelle kertyi komeat 37 torjuntaa. Dahmilla oli täysi luotto joukkueensa menestymismahdollisuuksiin loppuun saakka.
– Tiesimme, että jos olisimme pystyneet viemään tämän pelin jatkoajalle, mitä tahansa olisi voinut tapahtua. Venäläisille olisi ollut henkisesti todella kova paikka pudota turnauksesta. Olimme todella lähellä, mutta lopulta tappion hyväksyminen oli vaikeaa, Dahm avasi ajatuksiaan ottelun jälkeen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Kasperi Kapanen solmi jatkosopimuksen – sai palkankorotuksen
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Diili purkissa – Ville Husson ensi kauden NHL-joukkue selvisi!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Pentti Matikainen on kuollut
- Liiga-seuran tehomies siirtyy Venäjälle!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Liigan entinen pistekuningas löysi uuden joukkueen!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Tässä on NHL Draftin ensimmäinen suomalaisvaraus – napattiin kakkoskierroksella
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Kalervo Kummola jyrähti Suomen surkeasta NHL-varaustilaisuudessa: ”Syytä herätä”
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Diili purkissa – Ville Husson ensi kauden NHL-joukkue selvisi!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä