Tanskalaispelaajilta upeita sanoja puolivälierätappion jälkeen: ”Meidän ei tarvitse katua mitään”
Kuva: Getty Images
Tanskan jääkiekkohistorian ensimmäinen olympiaturnaus päättyi keskiviikkona puolivälierävaiheeseen, kun Venäjän olympiakomitea oli ottelussa vahvempi loppulukemin 3-1.
Joukkue esiintyi turnauksessa kaiken kaikkiaan varsin pirteästi. Se pelasi viisi ottelua, joista kolme päättyi voittoihin. Nuo tulivat Tshekkiä, Sveitsiä ja Latviaa vastaan, joista varsinkin Tshekki-voitto oli komea suoritus. Molemmat tappionsa joukkue kärsi Venäjälle, niistä toinen tuli alkulohkovaiheessa.
Tanskalaisten ainoan osuman puolivälierässä viimeisteli kokenut NHL-konkari Frans Nielsen. Hän oli ottelun jälkeen erittäin ylpeä omiensa suorittamisesta olympiaturnauksessa.
– Toivottavasti saimme juuri paljon lisää tanskalaisia jääkiekkofaneja ja avasimme heidän silmänsä tälle lajille. Pelasimme viisi peliä. Annoimme kaikkemme joka pelissä. Teimme kovasti töitä joka ilta 60 minuutin ajan. Kun palaamme kotiin, meidän ei tarvitse katua mitään, joukkueen varakapteenina turnauksessa toiminut Nielsen kommentoi IIHF:n verkkosivuilla.
Joukkueen maalinsuulla päävastuuta kantoi Sebastian Dahm, joka pelasi joukkueen viidestä ottelusta neljä. Puolivälierässä hänelle kertyi komeat 37 torjuntaa. Dahmilla oli täysi luotto joukkueensa menestymismahdollisuuksiin loppuun saakka.
– Tiesimme, että jos olisimme pystyneet viemään tämän pelin jatkoajalle, mitä tahansa olisi voinut tapahtua. Venäläisille olisi ollut henkisesti todella kova paikka pudota turnauksesta. Olimme todella lähellä, mutta lopulta tappion hyväksyminen oli vaikeaa, Dahm avasi ajatuksiaan ottelun jälkeen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisiseura Kärpät hankki uuden vahvistuksen!
- Leijonille välttyi täydeltä nolaukselta! Jesse Puljujärvi pelasti Suomen
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Näin näet Leijonien Sveitsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Lukko tarjoili Ässille ruman selkäsaunan ja irvaili somessa ottelun jälkeen
- Leijonille taas kirvelevä tappio – Ruotsin hirmuputki sai jatkoa
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonat kohtaa Ruotsin – tässä Suomen kentälliset otteluun
- IL: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – haaviin Olli Jokiselle tuttu mies!
- IL: Kärpät kaappasi TPS:n Leijonat-hyökkääjän!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Leijonat hävisi Tshekille EHT:lla – Antti Pennanen raivosi: ”Olen todella pettynyt”
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- IS: Jokerit virittelee toista ryöstöä SaiPasta – oma kasvatti tekemässä paluun!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!