Liigassa jumbona majaileva JYP on julkaissut kolme pelaajasopimusta.

Jyväskyläläisseura tiedottaa, että hyökkääjä Reid Gardinerin sopimuksessa ollut optio on käytetty ja hän jatkaa seurassa ensi kaudella. Loppukauden Gardiner pelaa kuitenkin lainalla HIFK:ssa.

– Gardinerin vuokraaminen Helsingin IFK:lle on taloudellinen ratkaisu, jolla pyritään helpottamaan tämän kauden kulurakennettamme sekä varmistamaan seuran taloudellista ja urheilullista kilpailukykyä tulevalle 2022–2023 kaudelle. Ratkaisu vuokraamisesta ei ollut miltään osin helppo, kommentoi urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen seuran tiedotteessa.

Samalla jyväskyläläisseura tiedottaa, että lainalla ollut Rasmus Heljanko jatkaa JYPissä loppukauden ajan. Tuore sopimus kattaa myös seuraavat kaksi kautta.

Heljangon lisäksi myös Oskari Kalajanniska on päässyt sopimukseen hurrikaanipaitojen kanssa. Sopimus on 1+1-vuotinen. Aiemminkin JYPiä edustanut hyökkääjä on pelannut tällä kaudella TUTO Hockeyn riveissä.