Eilisen liigakierroksen yksi kuohuttavimmista tapauksista nähtiin Raumalla, jossa Ilveksen suomalais-yhdysvaltalainen Joonas Oden taklasi Lukon tshekkiläistä Ondrej Slovacekia polvella. Kummankin peli päättyi, ensiksi mainitun ulosajoon ja toisen loukkaantumiseen.

Videotallenteen perusteella taklaus saattoi olla kaikkea muuta kuin tahallinen. Esimerkiksi Odenin asento viittasi siihen, ettei hän hakenut mitään tahallista loukkaannuttamista – eikä pelaaja ole maineeltaan sellainen.

Taklaus sai myöhemmin tiistaina Odenin Instagramissa aikaan valtavan kommenttiryöpyn. Ottelun lukemin 3-4 hävinnyt Lukko lisäsi Twitter-tililleen kuvan, jonka perusteella Ilves-pelaajan tilille oli huudeltu täysin asiattomuuksia.

Rauman Lukko

@TeamRaumanLukko
Tällaisen kielenkäytön tuomitsemme seurana jyrkästi. Tämä ei edusta kannattajayhteisömme ja sen eikä seuramme arvoja.

Puutumme, ja tulemme jatkossakin puuttumaan, asiattomiin ja laittomiin kommentointeihin siinä määrin kuin me pystymme.

– Tällaisen kielenkäytön tuomitsemme seurana jyrkästi. Tämä ei edusta kannattajayhteisömme ja sen eikä seuramme arvoja, Lukko twiittasi.

– Puutumme, ja tulemme jatkossakin puuttumaan, asiattomiin ja laittomiin kommentointeihin siinä määrin kuin me pystymme.

Asiaan otti kantaa myös Odenin taklauksen kohteeksi joutuneen Slovacekin joukkuekaveri Scott Pooley.

– Kommentit Joonas Odenin Instagramissa ovat raivostuttavia. Riippumatta siitä, mitä pelissä tapahtuu, hän ei ole pelkästään lahjakas urheilija vaan myös ihminen. Jääkiekossa ei ole sijaa rasismille. Puhun joukkueemme puolesta sanomalla, että tuomitsemme tämän käytöksen ja pyydämme anteeksi Joonakselta, Lukko-hyökkääjä kirjoitti.

Scott Pooley

@SPooley94
The comments on Joonas Oden’s Instagram tonight are infuriating. No matter what happens in a game, he is not only a talented athlete but a human being. There is no room for racism in hockey. I speak for our team in saying we condemn this behavior and offer our apologies to Joonas

Rauman Lukko

@TeamRaumanLukko
Tällaisen kielenkäytön tuomitsemme seurana jyrkästi. Tämä ei edusta kannattajayhteisömme ja sen eikä seuramme arvoja.

Puutumme, ja tulemme jatkossakin puuttumaan, asiattomiin ja laittomiin kommentointeihin siinä määrin kuin me pystymme.

Voisi sanoa, että jääkiekkoväeltä todella upeaa yhtenäisyyttä.