Lukko kiinnitti keväällä mainioon pisteiskuun päässeen hyökkääjän – ”Kiinnostaa hänen potentiaalinsa”
Liigajoukkue Lukko tiedotti nettisivuillaan, että hyökkääjä Harri Kainulainen jatkaa joukkueessa ensi kauden kattavalla sopimuksella.
– Kainulaisessa kiinnostaa hänen potentiaalinsa, etenkin maalinteon potentiaali. Siinä on vielä paljon varaa kehittyä. Tiedän, että parasta Kainulaista ei olla vielä Liigassa nähty, urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi.
Kainulainen pääsi liekkeihin kevätkaudella. Hän iski runkosarjan 50 ottelussa tehot 8+8 ja seitsemässä pudotuspelimatsissa pisteet 1+3. Kuten pisteet näyttävät, oli pudotuspeliurakka Lukon katkeamisesta huolimatta onnistunut.
Kuvastavaa on sekin, että Kainulainen summasi runkosarjan 16 pisteestä tammi-, helmi- ja maaliskuussa peräti 12.
– Tammi-helmikuun aikana nähtiin selkeästi hänen parastaan tähän asti ja tavoite onkin, että läpi ensi kauden taso pysyisi vähintään yhtä korkealla. Kainulaisella on yksi joukkueen kovimmista vedoista: kova lämäri ja kova rannelaukaus, joita pitää hyödyntää enemmän ensi kaudella.
– Odotin itseltäni enemmän kauden alussa, että olisin voinut auttaa joukkuetta enemmän. Ei ollut ihan itseluottamus kohdillaan enkä saanut tuotua parasta pöytään. Koronakin tuli kahteen otteeseen sairastettua kaudella. Liigassakin lähti sitten rullaamaan tahmean alun jälkeen, mutta kauden päättyminen neljännesfinaaleihin oli tietysti pettymys, Kainulainen sanoi.
Tulevaan jäi kuulemma kova nälkä.
– Hyvillä mielillä puen taas lehväspaidan ylle ensi kaudella ja meillä on hyvät saumat menestyä ensi kaudella. Tänä vuonna jäi vähän vajaaksi, joten nyt ei ole muuta suuntaa kuin ylöspäin.
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jäähy vai ei? Näin Olli Määttä kommentoi fanit raivostuttanutta tilannetta
- Olli Jokinen MTV:llä: tekisi ison muutoksen Leijonien ketjuihin
- IL: Liiga-tähti sivussa MM-kokoonpanosta – tässä syy
- MM-kisojen ensimmäinen putoajamaa selvillä
- Näkökulma: MM-kisat ovat isoissa ongelmissa – tällä muutoksella kaikki olisi korjattu
- Leijonien aloittava maalivahti selvisi – tällä kokoonpanolla Itävallan kimppuun!
- Liigasta tuttu puolustaja päättää pelaajauransa – löysi heti uuden työn
- Tämä asia MM-kisoissa yllätti Jussi Tapolan: ”Ei ole vähään aikaan ollut”
- Tässä Leijonien duunariketjun salaisuus – Waltteri Merelä hehkuttaa: ”Äärimmäisen hyvä”
- Antti Pennanen mylläsi Leijonien ketjut uusiksi: NHL-vahvistus tekee paluun!
- LIVESEURANTA: Suomi – Iso-Britannia – Leijonat jatkaa voittojen tiellä
- Ville Nieminen täräytti suoraan – tästä Leijonat-pelaajasta tulee NHL-tähti: ”30 maalia ja 40 syöttöä”
- Jännäksi menee – tätä Latvian yllätysvoitto tarkoittaa Leijonien lohkolle
- Jättikaappaus tulossa? Jokerit jahtaa Liigan entistä supertähteä
- Antti Pennanen mylläsi Leijonien ketjut uusiksi: NHL-vahvistus tekee paluun!
- Tre Kronorille shokkitappio! Jymypaukku muhii MM-kisoissa
- LIVESEURANTA: Suomi – Itävalta – Leijonien MM-juna jatkaa raiteillaan
- MTV: Yksi Leijonien pelaaja on lyönyt Karri Kiven ällikällä – ”Ylittänyt odotukset”
- Ruotsalaiset raivona – Jukka Jalonen joutui vastaamaan: ”En nähnyt”
- Näkökulma: Ruotsi on jo vuosia kaivanut verta nenästään – nyt se saa, mitä tilaa