Lukko kiinnitti keväällä mainioon pisteiskuun päässeen hyökkääjän – ”Kiinnostaa hänen potentiaalinsa”
Liigajoukkue Lukko tiedotti nettisivuillaan, että hyökkääjä Harri Kainulainen jatkaa joukkueessa ensi kauden kattavalla sopimuksella.
– Kainulaisessa kiinnostaa hänen potentiaalinsa, etenkin maalinteon potentiaali. Siinä on vielä paljon varaa kehittyä. Tiedän, että parasta Kainulaista ei olla vielä Liigassa nähty, urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi.
Kainulainen pääsi liekkeihin kevätkaudella. Hän iski runkosarjan 50 ottelussa tehot 8+8 ja seitsemässä pudotuspelimatsissa pisteet 1+3. Kuten pisteet näyttävät, oli pudotuspeliurakka Lukon katkeamisesta huolimatta onnistunut.
Kuvastavaa on sekin, että Kainulainen summasi runkosarjan 16 pisteestä tammi-, helmi- ja maaliskuussa peräti 12.
– Tammi-helmikuun aikana nähtiin selkeästi hänen parastaan tähän asti ja tavoite onkin, että läpi ensi kauden taso pysyisi vähintään yhtä korkealla. Kainulaisella on yksi joukkueen kovimmista vedoista: kova lämäri ja kova rannelaukaus, joita pitää hyödyntää enemmän ensi kaudella.
– Odotin itseltäni enemmän kauden alussa, että olisin voinut auttaa joukkuetta enemmän. Ei ollut ihan itseluottamus kohdillaan enkä saanut tuotua parasta pöytään. Koronakin tuli kahteen otteeseen sairastettua kaudella. Liigassakin lähti sitten rullaamaan tahmean alun jälkeen, mutta kauden päättyminen neljännesfinaaleihin oli tietysti pettymys, Kainulainen sanoi.
Tulevaan jäi kuulemma kova nälkä.
– Hyvillä mielillä puen taas lehväspaidan ylle ensi kaudella ja meillä on hyvät saumat menestyä ensi kaudella. Tänä vuonna jäi vähän vajaaksi, joten nyt ei ole muuta suuntaa kuin ylöspäin.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Anton Levtchi upotti SHL:n tähtisikermän – Luulaja vyöryi välieriin!
- Markus Granlund seiskapelin sankarina – Jesse Puljujärven kausi jatkuu Sveitsissä
- Suomalaistulokas tehoili NHL:ssä – iski upean maalin
- Patrik Laineelle loistouutinen – paluu kokoonpanoon lähellä
- HIFK tyhjensi pelaajapajatsoaan – kultaleijona hyvästeli joukkueen: ”Kiitos”
- Liiga-seuralta haikea tiedote: kulttipelaaja lähtee!
- Jukurit teki kiinnityksen pakistoonsa: ”Näemme hänellä valoisan tulevaisuuden”
- Joona Luoto: seura vaihtuu!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Urheilucast: HIFK, Kärpät ja Tappara metsästivät superhankintaa – nyt tuli valinta!
- Expressen: Tässä HIFK:sta tutun tähtipuolustajan ensi kauden seura
- Nuorten Leijonien puolustajalupaus jättää TPS:n – tässä seuraava osoite?
- Florida teki luovutusliikkeen – karmea uutinen Leijonien MM-joukkueelle
- HIFK: kahdeksan pelaajaa jättää seuran!
- Urheilucast: Tässä Liiga-seuran uusi ykköstykki – 195-senttinen mörkö haaviin!
- Lähde: Ässien ruotsalaispuolustaja lähtee – siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Leijonat-puolustajan seura vaihtuu – havittelee myös NHL-paluuta: ”En sulje mitään pois”
- Liigan ruotsalaisveljekset: seura vaihtuu!
- Tapparan supertähden tempulla karmea hinta – ykköstähti sivuun!