HIFK:n urheilujohtaja kävi läpi pettymyskautta – korttitalo taisi romahtaa tammikuussa: ”Olemme pettyneitä”
HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen perkasi joukkueen osalta isoon pettymykseen päättynyttä kiekkokautta seuran kotisivujen jutussa. Joukkue lähti kesälomille jo puolivälierissä, kun TPS rymisteli välieriin voitoin 4-3.
Helsinkiläisjoukkue johti runkosarjaa sydäntalvella, mutta pudotuspeleihin se lähti lopulta vasta viidenneltä sijalta menettäen puolivälierien kotietupaikan nimenomaan TPS:lle. Korttitalo taisi päästä romahtelemaan tammikuussa.
HIFK ei päässyt keväällä kiinni siihen, mihin se kykeni viime vuoden lopulla.
– Tuli covid ja pääsimme hyvin vähän harjoittelemaan ja pelaamaan yhdessä tammikuussa. Niiden vastoinkäymisten kautta emme enää koskaan päässeet takaisin siihen, mitä olimme syksyllä. Se vire näkyi playoffseissa. Siihen olemme pettyneitä.
Mainittakoon, että tammikuussa HIFK pelasi vain neljä peliä ja näistä osan kaiken lisäksi vajaalla nipulla. Salmelaisen mukaan pieleen meni kuulemma joukkuepelaamisen tasaisuus.
– Muuttujia oli paljon, mutta oli niitä muillakin. Me emme päässeet vastoinkäymisistä menestyksen vaatimalla tavalla yli.
Salmelainen myönsi suoraselkäisesti sen, ettei runkosarjaa seurannut puolivälierävaihe ollut sitä, mihin seura tähtäsi. HIFK epäonnistui tuloksen puolesta.
– Nyt on päällimmäinen tunne on tyhjä, pettynyt. Valtava pettymys. Tunne kertoo siitä, että kaikilla oli se fiilis, että meillä oli kaikki edellytykset mennä päätyyn saakka. Silloin se pettymyksen tunne on hyvin voimakas.
HIFK ei saanut hänen mukaan hitsautumaan joukkuetta riittävän tiiviiksi.
– Jos miettii puolivälieräsarjaakin, niin TPS oli yhtenäisempi joukkue ja ansaitsi mennä jatkoon.
HIFK-luotsina toimi kiekkolegena Ville Peltonen.
– Pitää ottaa huomioon, että meillä oli tällä kaudella uusi valmennus ja paljon uusia pelaajia. Prosessi joukkueen rakentumisen suhteen jäi vähän kesken. Me emme pystyneet siihen mihin olisi pitänyt pystyä, emmekä pystyneet käsittelemään vastoinkäymisiä yhtä hyvin kuin jotkin muut joukkueet. Siinä jäimme jälkeen.
– Pitää muistaa, että oli myös paljon asioita missä olimme hyviä. Pyrimme saamaan ensi kaudelle virtaa tästä nyt koetusta pettymyksestä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Näin näet Leijonien Sveitsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Lukko tarjoili Ässille ruman selkäsaunan ja irvaili somessa ottelun jälkeen
- Leijonille taas kirvelevä tappio – Ruotsin hirmuputki sai jatkoa
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonat kohtaa Ruotsin – tässä Suomen kentälliset otteluun
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- Urheilucast: Sportin tyhjennysmyynnit alkamassa – nämä Liiga-seurat Viljami Niemisen kintereillä
- IL: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – haaviin Olli Jokiselle tuttu mies!
- IL: Kärpät kaappasi TPS:n Leijonat-hyökkääjän!
- Leijonat hävisi Tshekille EHT:lla – Antti Pennanen raivosi: ”Olen todella pettynyt”
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Pelicansille karmea takaisku!
- IS: Jokerit virittelee toista ryöstöä SaiPasta – oma kasvatti tekemässä paluun!