Ässät solmi jatkosopimuksen jämäkän puolustajansa kanssa: ”Oli kysyntää myös muualla”
Porin Ässät on kiinnittänyt ensi kauden puolustuskalustoonsa yhden nimen lisää. Seura tiedotti tiistaina verkkosivuillaan tehneensä yksivuotisen jatkosopimuksen Roni Seväsen kanssa.
27-vuotias jämäkkä puolustaja pelasi juuri ensimmäisen kautensa Ässien riveissä. Joukkueen varakapteeninakin toiminut Sevänen merkkautti 58 runkosarjaotteluun tehopisteet 5+10=15.
Kaikkiaan Seväsen tilillä on 308 Liigan runkosarjaottelua tehopistein 15+49=64 sekä 20 pudotuspeliottelua tehoin 0+1. Ennen Poriin saapumistaan Sevänen kiekkoili Lukon riveissä aiemmat Liiga-kautensa ja oli voittamassa joukkueen mukana myöskin Suomen mestaruutta keväällä 2021.
– Roni Seväsen jatkaminen Ässissä on tärkeä asia, koska hänen kohdallaan puhutaan kovan vaatimustason urheilullisuudesta ja kilpailullisuudesta. Hän pitää vaatimustasonsa yllä jokaisessa harjoituksessa ja pelissä. Roni on siinä mielessä arvotettu ja arvokas ammattilainen. Hänellä oli kysyntää myös muualla, mutta onneksi saimme pidettyä hänet Ässissä, seuran kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi tiedotteen mukaan.
– Roni on tärkeä kivijalka meidän joukkueessamme. Hän on voittanut urallaan ja tietää, millaisen työn matkalla voittavaksi joukkueeksi pitää tehdä. Roni on hyvä yleispuolustaja, jonka vahvuudet ovat toki puolustuspelissä, koska hän on kova kamppailija ja vaikea kaveri pelata vastaan, Kerttula jatkoi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sport hankki tutun hyökkääjän Sveitsin liigasta
- IS: Aleksander Barkov sai NHL-kärkivarauksen haukkomaan henkeään: ”Uskomatonta”
- Hieno saldo! 13 suomalaista varattiin NHL:ään
- ”Hullua” – Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftin puhutuimman ratkaisun
- Kolme suomalaista varattiin NHL:n avauskierroksella – tässä ovat kaikki nimet
- Maajoukkuekapteeni antoi tukensa KHL:ään loikanneelle MM-sankarille – ”Täysin ansaittua”
- Leijonien MM-hyökkääjä: NHL-sopimus
- Leijonista tuttu tehomies sai lähtöpassit SHL-seurasta – ”Emme näe käyttöä”
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa
- IS: Aleksander Barkov sai NHL-kärkivarauksen haukkomaan henkeään: ”Uskomatonta”
- Sport hankki tutun hyökkääjän Sveitsin liigasta
- ”Hullua” – Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftin puhutuimman ratkaisun
- Maajoukkuekapteeni antoi tukensa KHL:ään loikanneelle MM-sankarille – ”Täysin ansaittua”
- Leijonista tuttu tehomies sai lähtöpassit SHL-seurasta – ”Emme näe käyttöä”
- Leijonien MM-hyökkääjä: NHL-sopimus
