Ässät solmi jatkosopimuksen jämäkän puolustajansa kanssa: ”Oli kysyntää myös muualla”
Porin Ässät on kiinnittänyt ensi kauden puolustuskalustoonsa yhden nimen lisää. Seura tiedotti tiistaina verkkosivuillaan tehneensä yksivuotisen jatkosopimuksen Roni Seväsen kanssa.
27-vuotias jämäkkä puolustaja pelasi juuri ensimmäisen kautensa Ässien riveissä. Joukkueen varakapteeninakin toiminut Sevänen merkkautti 58 runkosarjaotteluun tehopisteet 5+10=15.
Kaikkiaan Seväsen tilillä on 308 Liigan runkosarjaottelua tehopistein 15+49=64 sekä 20 pudotuspeliottelua tehoin 0+1. Ennen Poriin saapumistaan Sevänen kiekkoili Lukon riveissä aiemmat Liiga-kautensa ja oli voittamassa joukkueen mukana myöskin Suomen mestaruutta keväällä 2021.
– Roni Seväsen jatkaminen Ässissä on tärkeä asia, koska hänen kohdallaan puhutaan kovan vaatimustason urheilullisuudesta ja kilpailullisuudesta. Hän pitää vaatimustasonsa yllä jokaisessa harjoituksessa ja pelissä. Roni on siinä mielessä arvotettu ja arvokas ammattilainen. Hänellä oli kysyntää myös muualla, mutta onneksi saimme pidettyä hänet Ässissä, seuran kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi tiedotteen mukaan.
– Roni on tärkeä kivijalka meidän joukkueessamme. Hän on voittanut urallaan ja tietää, millaisen työn matkalla voittavaksi joukkueeksi pitää tehdä. Roni on hyvä yleispuolustaja, jonka vahvuudet ovat toki puolustuspelissä, koska hän on kova kamppailija ja vaikea kaveri pelata vastaan, Kerttula jatkoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Ruotsin – nämä ovat ennakkoasetelmat kiekkotrilleriin
- Joonas Donskoilta raju paljastus Nathan MacKinnonista: ”Täysin poikkeuksellinen”
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Ruotsi tv-lähetykset ja selostajat
- Kanadalle surkea uutinen – tähtipuolustaja loukkaantui
- Mikko Rantaselta kuittia Kanadan supertähdille: ”On niin ison maailman meininkiä”
- Karu takaisku: Liiga-seuran huippulupauksen kausi ohi!
- Antti Pennanen vahvisti kuka pelaa maalilla Ruotsia vastaan
- Vaasan Sport: kaksi pelaajaa lähtee – tässä uudet osoitteet
- Antti Pennanen reagoi: tässä Leijonien ketjut harjoituksissa – kaksi uutta miestä mukaan!
- Jymykäänne – Niklas Rubinin ensi kauden seura selvisi!
- Ruotsi laukoi 60 kertaa Italian maalia kohti – Jukka Jalonen: ”En ole ikinä ollut tällaisessa pelissä”
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Slovakian – Leijonien NHL-miehistölle shokkitappio!
- Leijonien shokkitappiolla välitön vaikutus – tätä se tarkoittaa turnauksen jatkoa ajatellen
- Leijonat hävisi 1-4 – Miro Heiskaselta kova lausunto
- Antti Pennanen vahvisti kuka pelaa maalilla Ruotsia vastaan
- Lehti: Kärpät-tähdestä tipahti iso huhu!
- Leijonat tositoimiin olympialaisissa: Suomi-Slovakia tv-lähetykset ja selostajat
- Näkökulma: Leijonien NHL-miehistölle nolo tappio – Antti Pennasen heikkous nosti taas päätään
- Jokerit: jättiuutinen!
- Linus Nyman: Liiga-seura vaihtuu!
