Jere Innala ylisti Liigastakin tuttua uutta joukkuetoveriaan vuolaasti – asetti samalla tavoitteensa kohti tulevia kausia
Liigassa kovaa jälkeä viime vuosina takonut tähtihyökkääjä Jere Innala solmi keväällä kaksivuotisen sopimuksen Ruotsin SHL-seura Frölunda HC:n kanssa.
24-vuotias Innala saa uudessa seurassaan joukkuetoverikseen muun muassa erään Liigastakin tutun kovan luokan tekijän. Hän on Ryan Lasch, joka on tehnyt hurjaa tulosta aikanaan Pelicansin ja TPS:n riveissä. Menneellä SHL-kaudella Lasch mätti 52 otteluun huimat tehopisteet 13+53=66.
Innala sanoi ruotsalaisen Rakapuckar-sivuston haastattelussa odottavansa innolla tulevaa kautta. Haastattelussa otettiin esiin myöskin Lasch ja väläyteltiin muun muassa mahdollisuutta siitä, että kaksikko pelaisi yhdessä ylivoimalla.
– Toivon niin. Hän on erittäin, erittäin, erittäin hyvä pelaaja. Hän pelasi Lahden Pelicansissa kaksi vuotta sitten. Näin hänet silloin, tuolloin itse HPK:ta edustanut Innala sanoi.
Omat tavoitteensa kohti tulevia kausia Innala on myöskin jo asettanut. Ne liittyvät vahvasti hyökkäyspelaamiseen ja tuloksen tekemiseen.
– Haluan tehdä maaleja ja auttaa joukkuetta, mieluiten ylivoimalla. Uskon, että tavoitteet täyttyvät kovan työn avulla.
Myöskin pidemmän ajan tavoitteet ovat selvillä.
– Useat pelaajat ovat siirtyneet Frölundasta NHL:ään. Se on myös oma unelmani. Toivon voivani ottaa seuraavan askeleen ja kehittyä Frölundassa.
Menneellä kaudella Innala tehtaili HIFK:n paidassa 54 runkosarjaotteluun tehopisteet 18+30=48 sekä kuuteen pudotuspeliin pisteet 3+5. Aiemman Liiga-uransa ajan hän edusti HPK:ta ja kaikkiaan tilillä on 290 pelattua runkosarjan ottelua (86+95=181) sekä 25 pudotuspeliä (5+14=19). Palkintokaapista löytyy Suomen mestaruus HPK:sta keväältä 2019.
Leijonissa Innala on ollut mukana kaksissa viime MM-kisoissa ja voittanut niistä maailmanmestaruuden sekä MM-hopeaa.
LUE MYÖS:
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Urheilucast: Potkut saanut Tomek Valtonen tienaa Jokereista jättipalkkaa
- NHL:n suomalaistähdillä tyly kohtalo – yli 10 miljoonan dollarin kaksikko katsomoon
- Ura jatkuu – Olli Palola siirtyy uuteen Liiga-seuraan!
- Valmentajanvaihdos herätti Jokerit – Juuso Hahlille unelmastartti
- Jussi Tapolan joukkue porskuttaa vastoin ennakko-odotuksia: ”Sanottiin, että meillä on…”
- Oliver Kapasesta kantautui ikävä tieto
- Kultaleijonien tähti karussa tilanteessa – seura vaihtuu NHL:ssä?
- Liiga-seuralle karuja uutisia – ulkomaalaisvahvistus pitkälle sairauslomalle
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve saa Sportilta – palkassa melkoinen yllätys
- Ura jatkuu – Olli Palola siirtyy uuteen Liiga-seuraan!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä Sveitsissä – kaksi suomalaista pystynyt vielä parempaan
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve saa Sportilta – palkassa melkoinen yllätys
- Jussi Tapolan joukkue porskuttaa vastoin ennakko-odotuksia: ”Sanottiin, että meillä on…”
- Valmentajanvaihdos herätti Jokerit – Juuso Hahlille unelmastartti
- Oliver Kapasesta kantautui ikävä tieto
- NHL:n suomalaistähdillä tyly kohtalo – yli 10 miljoonan dollarin kaksikko katsomoon
- Liiga-seura julkisti ensi kauden päävalmentajan – ”Tulee kansainvälisen tason huippupäävalmentaja”
- Kultaleijonien tähti karussa tilanteessa – seura vaihtuu NHL:ssä?
- IS: Tapparalla erikoinen tilanne – Kari Jalonen paljastaa: ”Ei ole koskaan ollut tuollaista”