Kovia nimiä vielä tarjolla! Tässä ovat Liigan parhaat vapaat agentit
Liiga-kausi lähestyy kovaa vauhtia. Harjoituskausi on saatu käyntiin, mutta monessa joukkueessa etsitään yhä vahvistuksia.
Vapailla markkinoilla riittää vielä laatua. Neljä viime kaudella Suomessa pelannutta kovatasoista pelaajaa on yhä vailla työnantajaa ensi kaudelle.
HPK:ssa puolustanut Ryan Johnston kelpaisi varmasti monen seuran siniviivalle. 30-vuotias pakki nakutti viime kaudella 41 ottelussa tehot 4+16=20. Hänellä on myös NHL-kokemusta Montreal Canadiensista. Euroopassa Johnston on pelannut tehokkaita kausia Ruotsissa ja Saksassa ennen Suomeen tuloa.
JYPin ulkomaalaisvahvistus Adam Brodecki pelasi myös vahvan kauden, vaikka joukkueella olikin todella vaikeaa. SHL:ssä vuosikausia urakoinut hyökkääjä iski viime kaudella 52 ottelussa tehot 15+13=28.
Sportin voimahyökkääjä Olavi Vauhkonen oli niin ikään vahvassa vedossa, mutta ensi kaudelle ei ole seuraa. 39 ottelussa kolossi paukutti tehot 9+13=22. Parhaalla kaudellaan Vauhkonen on onnistunut rikkomaan 20 maalin rajapyykinkin.
Puolustaja Sam Lofquist tunnetaan hurjasta laukauksestaan. Hän kärsi viime kaudella loukkaantumisista ja pelasi KooKoossa lopulta vain 26 ottelua tehoin 4+5=9. Aiemmin hän on nakuttanut siniviivalta kovia tehoja SaiPan paidassa.
LUE MYÖS:
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa