Petrus Palmu kommentoi häneen liittyviä KHL-huhuja MTV Urheilulle: ”Minulle soitettiin sieltä”

Suomalaishyökkääjä Petrus Palmusta levisi kesäkuun alkupuolella KHL-huhuja. Hänen väitettiin neuvotelleen sopimuksesta Dinamo Minskin kanssa. Lopulta mies ei kuitenkaan päätynyt Venäjälle, vaan solmi kaksivuotisen sopimuksen SHL-seura Örebro HK:n kanssa.
25-vuotias Palmu kommentoi tapausta MTV Urheilulle viime viikolla. Hän takasi, ettei siirto KHL:ään ollut sodan takia lainkaan vaihtoehto, mutta valkovenäläisseura otti kylläkin Palmuun yhteyttä.
– Minulle henkilökohtaisesti soitettiin sieltä. Annoin agenttien hoitaa sen asian. Ei sen enempää heidän kanssaan keskusteltu asiasta, koska minulle oli täysin selvää, että en ole sinne menossa pelaamaan. Ilmoitettiin, että tällä kertaa ei meidän suunnaltamme ole sinne neuvotteluita, Palmu sanoi.
Palmu kertoi myöskin näkemyksensä siitä, miten KHL-huhut olivat saaneet alkunsa.
– Joku oli ilmeisesti siellä kuullut, että minulle on soitettu ja sieltä päästä laitettiin liikkeelle se homma. He olivat niin innoissaan. Heidän on varmasti vaikea saada sinne tiettyjä pelaajia, joita haluttaisiin. Tuotiin sitä esille, että saataisiin muualla Euroopassa jotain näkyvyyttä.
Lopulta Palmu päätyi siis tekemään sopimuksen Ruotsiin, jossa hän pelaa ainakin kaksi seuraavaa kautta.
– Euroopassa ei ollut oikeastaan mahkuja kuin Ruotsi ja Sveitsi. Neuvotteluja oli molempiin suuntiin. Örebro oli ensimmäinen, jonka kanssa kävin keskusteluja, ja tosi aikaisin. Siitä jäi hyvä fiilis. Sopimusasiat saatiin järjestymään tosi hyvin. Tavoitteena on pystyä mennä pelaajana ja ihmisenä taas vähän eteenpäin. Olen kuitenkin vielä nuori jätkä, niin tämä on hyvä steppi, Palmu kommentoi.
Viime kaudella Palmu sijoittui Liigan pistepörssin toiseksi ja maalipörssin jaetulle kärkipaikalle, kun hän mätti Jukurien paidassa 59 runkosarjaotteluun kovat tehopisteet 26+33=59. Seitsemään pudotuspeliin mies viimeisteli tehot 2+3. Palmu toimi Jukurien kapteenina menneellä kaudella.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Patrik Bartosak Pelicansiin? Näin kiekkopomo kommentoi MTV Urheilulle
- HäSa: HPK kiinnitti alkukauden yllättäjänimensä
- Auts! Pittsburgh-valmentajalta epäimarteleva lausunto Jesse Puljujärvestä
- Pelicansille valtava takaisku: pahin mahdollinen skenaario toteutui
- Oho! Kärpät nappasi vahvistuksen toisesta Liiga-seurasta: ”Tietää talon tavat”
- Liigan kurinpito kiireisenä: määräsi kerralla kaksi pelikieltoa
- Aleksander Barkov ja Patrik Laine kohtasivat NHL:ssä – voittajasta ei jäänyt epäselvyyttä
- Raju menetys: Pistelinko jättää Jokerit!
- MTV Urheilu: Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään – tässä uusi seura!
- NHL-toimittaja: Jesse Puljujärvestä tipahti mahtava uutinen!
- MTV Urheilu: Olli Jokinen vaihtaa maisemaa!
- NHL kutsuu! Farmiliigan suomalainen tehomies nostettiin viimein kirkkaisiin valoihin
- Typerä temppu pilasi lapsen kiekkoillan Tampereen paikallistaistossa: ”Itki kovasti”
- IL: Petri Kontiola pyytää anteeksi Ilvekseltä: ”Kaduttaa ihan h*lvetisti – petin luottamuksen”
- Herkullinen huhu: NHL:n huippuseura on iskenyt silmänsä Rasmus Ristolaiseen
- Pelicans räväytti siirtomarkkinoilla: haaviin tarttui maajoukkuepuolustaja!
- JYPin entinen tehomies löysi uuden seuran!
- MM-kisoissa Leijonia edustanut taituri kutsuttiin NHL:ään – pistettiin supertähden vierelle ja tehoili heti!
- Raju menetys: Pistelinko jättää Jokerit!