Saako Naisleijonista jatkossa poistua kesken kaiken omille menoille? Joukkueessa on vedetty tällainen linja
HELSINKI. Jääkiekon vuoden 2022 naisten MM-kisat olivat Suomelle karmaiseva pettymys, kun sinivalkoiset jäivät elo-syyskuun turnauksessa historiallisen huonosti kuudenneksi.
Suomi hävisi puolivälierässä yllättäen Tshekille, sijoitusottelussa 5-8 se kaatoi Unkarin vaivoin 3-2 ja sijoitusottelussa 5-6 Japani oli parempi jalkapalloluvuin 1-0.
Missä Naisleijonat menee nyt? Päävalmentaja Juuso Toivola puhui menneestä ja tulevasta maanantaina Suomen jääkiekkomaajoukkueiden yhteisessä mediatapaamisessa.
– Asiat on hyvä analysoida, mutta samalla katsoa tulevaisuuteen, ettei jäädä menneeseen kiinni.
– Kaikki käymämme keskustelut suuntaavat eteenpäin, että lähtisimme nauttimaan jääkiekosta ja käyttämään meidän vahvuuksia hyväksemme. Ja tekemään hyvää lopputulosta.
Syksyn MM-kisojen yksi kohuaihe oli tähtipelaaja Susanna Tapanin vierailu tuttavansa häissä kesken turnauksen.
– Käsittelimme sen asian, varmasti rima on korkeampi jatkossa poissaoloihin. Olemme pohtineet, että mikä olisi jatkossa (linja), Toivola valaisi.
– Lähtökohtaisesti leijonapaita on se, mistä taistellaan ja ollaan mukana alusta loppuun asti. Voi tulla yllättäviä juttuja, läheisten hautajaisia – ja ollaanko silloin harjoitusleirillä, ollaanko EHT:llä, ollaanko MM-kisoissa? Vastaus kysymykseen on se, että asia käydään läpi tapauskohtaisesti, mutta rima on korkeampi.

Seuraavat MM-kisat pelataan tuoreimpien tietojen mukaan joskus ensi keväänä. Mitkä asiat ovat nyt kehityskohteita?
– Meidän yhteinen tekeminen ja eläminen, jotta kasvetaan nopeammin joukkueeksi.
– Meillä oli paljon pelaajia kesä-heinäkuussa, se tiivistyminen joukkueeksi.
Tappiot Unkarille ja Japanille MM-kisoissa eivät kaiketi olleet kuitenkaan mitään katastrofeja, kun katsotaan nimenomaan numeroiden taakse. Pitää muistaa sekin, että vain puolisen vuotta aiemmin Suomi otti Pekingin olympiajäillä Kiinassa upean pronssin.
– Kun ajatellaan pelillisesti ja kiekon hallinnallisesti, niin pelit meni meille siinä valossa selkeästi. Usko ja henkinen vahvuus pitää kääntää jatkossa eduksi.
– Edelleen sanon, että peleissä oli paljon hyvää niitä katsoessa livenä ja jälkikäteen. Oli elementit voittaa pelit, Toivola pähkäili.
Naisleijonien seuraava tapahtuma on marraskuun EHT-turnaus, jonka pelipaikkakunnat ovat Heinola, Turku ja Vantaa.
LUE MYÖS:
- Leijonien mestarivalmentajan seura ahdingossa – yli 30 miljoonan eurot velat
- Sveitsistä kajahti karu arvio – suomalaisvalmentajat potku-uhan alla
- NHL-seuran suomalaislupauksesta tipahti surkea uutinen
- Expressen: Sami Niku vaihtaa seuraa – tässä uusi osoite
- Eetu Randelin: iso uutinen
- Kiekkoseura hakeutuu konkurssiin: ”Erittäin surullinen päivä”
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Kiekkoseura hakeutuu konkurssiin: ”Erittäin surullinen päivä”
- Expressen: Sami Niku vaihtaa seuraa – tässä uusi osoite
- NHL-seuran suomalaislupauksesta tipahti surkea uutinen
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Eetu Randelin: iso uutinen
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Sveitsistä kajahti karu arvio – suomalaisvalmentajat potku-uhan alla
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Micke-Max Åsten: ura ohi!