16-vuotias superlupaus nousemassa mukaan Nuorten Leijonien MM-kisaryhmään? ”Yllättänyt kaikki”

Nuorten Leijonien urakka Kanadassa pelattavissa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa käynnistyy Tapaninpäivänä ottelulla Sveitsiä vastaan.
Lopulliseen kisajoukkueeseen on tarjolla roppakaupalla Liiga-kokemusta. Yksi mielenkiintoisimmista kisapaikasta kamppailevista pelaajista löytyy kuitenkin Turun suunnalta. Asiaan otettiin kantaa myös tuoreessa Liigalize-podcastin jaksossa.
– Sen verran on sisäpiiritietoa, että on oikeasti ihan kauhea tehtävä valita tätä joukkuetta ja ihan niin kun tosi hyvä tilanne. Se mikä on yllättänyt kaikki, on se että -06 syntynyt Aron Kiviharju on ihan kaavailuissa mukana, mikä olisi yksi kaikkien aikojen nuorimpia suomalaisia, Liigalizen toinen isäntä Joni Petrell paljastaa.
– Muutenkin Topias Vilenit ja kumppanit. Siinä on aika hyvää viivapelaamista kyllä tarjolla. Aleksi Heimosalmi tanssii jo Ässissäkin ykkösylivoimassa siniviivassa. Sitten on tällaisia (Kasper) Halttusia, nollavitosia, nuoria jätkiä. Tomi Lämsällä ei ole ihan helppo tehtävä valita tuota joukkuetta, Petrell luettelee.
Voit kuunnella tuoreimman Liigalize-jakson kokonaisuudessaan täältä.
- Antti Törmäsen pojalle huipputilaisuus – sopimus Petteri Nummelinin valmentamaan joukkueeseen
- Liigassa kovaa tuhoa koronakaudella tehneet veljekset palaamassa suomalaisjoukkueeseen: ”Tähän aikaan vuodesta liikkuu aina paljon huhuja”
- Anton Levtchi palasi Suomeen ja asteli median edeen – ”Hyvältä tuntuu olla takaisin Tampereella”
- Connor McDavid pian samaan kastiin Jari Kurrin ja kumppanien kanssa?
- Ilveksellä ja HIFK:lla käsillä täysin erilaiset ajat – Tampereella tehtiin kyseenalainen ennätys, Helsingissä pian kaikkien aikojen pisteputki?
- Kummipoika ja -setä kohtasivat jääkiekkoliigassa perjantaina – ensiksi mainittu latasi kaksi maalia: ”Osaa ampua”
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Uskomaton tapaus: Kovasti taklatun pelaajan keuhkoissa luultiin olevan reikä – ”Se olikin vain Ettanin löysää”
- SaiPa koki jälleen tylyn selkäsaunan Liigassa – viime aikaiset tilastot surullista luettavaa
- Mikko Rantanen mahtui suomalaisista mukaan – tässä TSN:n listaus NHL:n parhaista pelaajista
- Sebastian Aho nousi NHL:n ykköseksi! Maaliputki haastaa isoimmat seuralegendatkin
- Ilves-kannattajilta kova vastaus Tapparan sovinnon eleelle: ”Tulemme boikotoimaan”
- HIFK tiputtamassa isoja sopimusuutisia yhdellä ehdolla: ”Jos kymmenen tykkää tästä…”
- HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa: Sai tarjoukset kolmelta muulta Liiga-seuralta – ”Se oli ainoa kerta, kun harkitsin vakavissani…”
- Ruotsi julkisti joukkueensa isännöimäänsä EHT-turnaukseen – mukana hirmuvireinen ex-Liiga-vahti
- HIFK täräytti julki merkittävän sopimusuutisen
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Oletko huomannut tätä tilastoknoppia? Tapparan ja Ilveksen kohtaamisissa uskomaton yksityiskohta
- Kari Jalonen julkisti Tshekin EHT-nipun – Liiga-tähti mukana Ruotsin turnauksessa
- Ilves jysäytti hurjan uutisen! Liigan supertähdelle jatkosopimus