Jatkoaika: Liigan ja Mestiksen pistetykki lopettaa peliuransa 27-vuotiaana!
Jonatan Tanus on lopettanut peliuransa. 27-vuotias hyökkääjä kertoo päätöksestään Jatkoaika.comille.
Tapparan kasvatti edusti Liigassa neljän kauden ajan SaiPaa ja Pelicansia. Mestiksessä Tanus pelasi Lekin ja SaPKon riveissä.
Tanus pelasi viime kaudella Tanskan pääsarjassa Odense Bulldogsin riveissä 37 ottelua tehopistein 10+15. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakionimiin kuulunut hyökkääjä oli tällä kaudella ilman joukkuetta.
– Vahvasti siltä näyttää, että lätkäura on takana. Tämä on ihan oma päätös, ja on aika tehdä jotain muuta, Tanus kertoi Jatkoajalle.
Tanus rikkoi SaPKossa kaudella 2016-17 Mestiksen yhden kauden maaliennätyksen. Hän teki sensaatiomaisella kaudellaan 49 ottelussa hurjat 40 maalia. Satumaisen kauden kruunasi Mestiksen mestaruus.
Israelin ja Suomen kansalaisuuden omaava nuorukainen seuraa aktiivisesti viisi vuotta nuoremman pikkuveljensä Kristianin otteita Tapparassa. Jääkiekko tulee uran päättymisestä huolimatta pysymään mukana Tanuksen elämässä.
– Olen käynyt melkein kaikissa Tapparan kotipeleissä. Tykkään kyllä seurata kiekkoa, kun nyt on aikaa. Sen uskallan luvata, että tosissaan en enää pelaa, mutta harrastesarjaa olen kaveriporukalla käynyt hikoilemassa, Tanus avasi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Maalivahti vaihtuu – tässä Leijonien kentälliset USA-otteluun!
- Leijonista iso uutinen – tämän miehen kisapassi leimattiin!
- UC: Teuvo Teräväinen olisi halunnut jatkaa MM-kisoissa – sitten tuli käsky
- MM-kisoissa jättiyllätys – sankarivahdille makoisa päänahka: ”Toivon, ettei autoani sytytetä tuleen”
- Lähde: Suomen NHL-pakista iso huhu – tässä uusi osoite!
- Jymypaukku! MM-kisoissa jättimäinen yllätys
- Hivelevätkö Aleksander Barkovin kehut egoa? Näin Sakari Manninen vastaa
- Tre Kronorille surkeita uutisia: viisi NHL-miestä ulkona – eikä siinä vielä kaikki?
- Näkökulma: Jesse Puljujärvi on hurjassa vireessä – etenkin yhdessä asiassa ihan timanttinen
- Antti Pennanen: rujo paljastus Teuvo Teräväisen vammasta
- LIVESEURANTA: Suomi-Saksa – Leijonille voitto MM-avauksesta!
- LIVESEURANTA: Leijonat kaatoi Unkarin ja jatkaa puhtaalla pelillä!
- Näin katsot Leijonien ja kaikkien muiden maiden MM-ottelut ilmaiseksi
- Antti Pennaselta iso paljastus Mikael Granlundista
- MTV:n ohjeistus Elisan asiakkaille – näin saat jääkiekon MM-ottelut näkyviin
- Jymypaukku! MM-kisoissa jättimäinen yllätys
- MM-kisapassit leimattu – nämä miehet jäivät ulos
- Leijonille vapautui hurja vahvistus NHL:stä!
- Antti Pennanen: näiden Leijonat-pelaajien kisapasseja ei vielä leimata
- Jussi Jokinen sanoi Viaplaylla suoraan kuka pitäisi istuttaa Teräväisen tilalle: ”Kuin nenä päähän”