Hirmusiirto tulossa? ElmoTV: Leijonat-tähti väläyttelee paluuta Liigaan: ”Kyllä se lähenee”

Täksi kaudeksi NL:ään siirtynyt Teemu Hartikainen kertoo ElmoTV:n haastattelussa nauttivansa pelaamisesta Sveitsissä.
Geneve-Servette HC:n riveissä nykyisin pelaava 32-vuotias hyökkääjä on esiintynyt 30 ottelussa tehopistein 19+10=29, joten kausi on sujunut mainiosti kaukalossa, mutta niin myös kaukalon ulkopuolella.
– Tämä ei ole ollut mikään kulttuurishokki, mutta kyllä elämä Sveitsissä on vähän erilaista. Ei tarvitse matkustaa niin paljon peleihin, joten tulee oltua enemmän kotona. Lisäksi olen ollut myös paljon virkeämpi. Pelejä on myös muutama vähemmän. Olen todellakin nauttinut nyt elämästäni, Hartikainen kertoo ElmoTV:lle.
Hartikaisen nykyinen sopimus kattaa vain tämän kauden, mutta tulevaisuuden suhteen ei ole tehty vielä minkäänlaisia ratkaisuja. Ennemmin tai myöhemmin KalPa-kasvatti aikoo kuitenkin palata kotiin.
– Kyllä se Suomeen paluukin vuosi vuodelta lähenee. Vaikka nautin nyt kovasti Sveitsin jääkiekosta, niin kyllä jossain vaiheessa aion kotikonnuillekin palata. Se pitää vielä katsoa, että milloin se tapahtuu. Nyt mennään vuosi – tai oikeastaan peli kerrallaan. Päätämme kevään aikana perheeni kanssa, että onko jo seuraavaksi aika tulla kotiin, Hartikainen sanoo.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana