NHL:n sensaatio takoo pisteitä kuin Patrik Laine konsanaan – kovassa tilastossa edellä on enää suomalaistykki
Winnipeg Jetsin sensaatiopakki Josh Morrisseyn pisteputki ei meinaa katketa NHL:ssä millään, ja aatonaattoyönä se kasvoi Boston Bruins -pelin syöttöpisteen myötä.
Hän on latonut pisteille syöttöpinnojen turvin jo 11 ottelussa peräkkäin, ja vire alkaa hiljalleen muistuttamaan Patrik Laineen liekehdintää
Ai miksi? Siksi, että tuo putki on Jetsin ja sitä edeltäneen Atlanta Thrashersin seurahistorian jaetusti toiseksi pisin. Pisin on suomalaistykki Patrik Laineella, joka takoi pinnoille kaudella 2017-18 peräti 15 matsissa peräkkäin.
Pakkien historiassa koko NHL:ssä syöttöputki on kuudenneksi pisin, ja nyt Morrisseyn edessä on Colorado Avalanchen Cale Makar 13 ottelulla. Ykkösenä on 17 ottelussa peräkkäin kaudella 1985-86 syötöille naputellut Edmonton Oilersin Paul Coffey.
Kanukki on iskenyt tällä kaudella 33 pelissä tehot 6+33=39. Pistevire on pelaajalle itselleen sensaatiomainen, sillä esimerkiksi aiempi piste-ennätys 37 pinnaa (12+25) on mennyt jo nyt rikki.
LUE MYÖS:
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Mikko Rantaselle taas vahvat tehot! Nousi samalla jäähypörssin kärkeen
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä
- JYP jatkosopimukseen ulkomaalaisvahvistuksen kanssa!
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- IS: Niko Huuhtanen löysi uuden seuran
- Kultaleijonalta vihjaus ensi kauden seurasta: ”Raha ei aina pääasemassa”
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!
