Edmonton Oilers ei antanut Seattle Krakenille NHL:ssä lauantain vastaisena yönä mitään palaa, kun se voitti peräti maalein 7-2.

Öljypaitojen ykkösketjun sentteri Connor McDavid mätti pelissä jo avauserään kolme syöttöpinnaa, ja kaikkiaan hän iski lopulta tehot 1+4=5. Syötöistä yksi johti ykkösketjun laituri Jesse Puljujärven osumaan.

Samalla meni rikki maaginen 70 tehopisteen rajan vain 37 pelissä. Pelaajan saldo on nyt 32+40=72, ja pistetahti on ollut ainutlaatuinen.

McDavidia nopeammin 70 pisteen rajan kaudesta 1990-91 lähtien ovat rikkoneet vain Mario Lemieux ja Jaromir Jagr yhteensä neljä kertaa. Kanadalainen pystyi tuohon kausien 1991-96 aikana kaikkiaan kolmesti ja nopeimmin 25 pelissä sekä Jagr kerran, kaudella 1995-96 komeasti 34 ottelussa.

Tasan McDavidin tahtiin ovat pystyneet viimeksi Adam Oates ja Wayne Gretzky kaudella 1990-91, eli noin 30 vuotta sitten.

Oilersin suvereeni ykköstähti johtaa NHL:n pistepörssiä täysin ylivoimaisesti, sillä saksalainen joukkuekaveri Leon Draisaitl on jo 15 pisteen päässä lukemin 21+36=57.

LUE MYÖS:
Juuso Pärssinen tehoilemassa Nashvillelle murskavoittoa NHL:ssä

LUE MYÖS: