IL: SaiPan murskatappiot nostivat selkeän näkemyksen pinnalle – näin seurapomo kommentoi: ”En ymmärrä ollenkaan”

SaiPan kulunut Liiga-kausi on ollut erittäin takkuinen. Se on sarjajumbona kerättyään 44 ottelusta 39 pistettä. Se on jäänyt esimerkiksi pudotuspelipaikasta 22 pisteen päähän ja sijaan 14 sillä on matkaa myöskin jo 16 pistettä.
Parhaillaan SaiPa taapertaa seitsemän ottelun tappioputkessa. Ennen kaikkea tällä viikolla tulleet 0-5-tappio Ilvekselle sekä 2-8-tappio Kärpille aiheuttivat paljon puhetta siitä, kuuluuko SaiPa edes Liiga-tasolle.
– Selkeästi ei olla onnistuttu. Tulokset eivät valehtele. Emme ole olleet tarpeeksi hyviä, ja olemme auttamatta viimeisenä, SaiPan toimitusjohtaja Jussi Markkanen kommentoi seuran tilannetta Iltalehden haastattelussa.
Markkanen osasi sanoa muutamia syitä siihen, miksi SaiPan kausi on ollut yhtä tervanjuontia.
– Vaikea paketoida, mutta lähtökohtaisesti jo se, että meidän viime kauden ykkössentteri, joka oli meillä hyvin edullisella sopimuksella, lähti Pohjois-Amerikkaan (Ville Petman). Toinen kärkipelaaja, myös hyvin edullisella sopimuksella, Nuutti Viitasalo oli pois jouluun saakka. Heidän korvaaminen oli taloudellisesti täysin mahdoton juttu.
– Siinä mielessä oltiin takamatkalla, vaikka itse tietysti uskottiin, että meidän pelaajamateriaali on aivan riittävä siihen, että pystytään kamppailemaan tässä sarjassa. Alku oli erittäin huono, tuli valmentajan vaihto ja kaikki. Hetkellisesti on pelattu hyvää lätkää, mutta viime kädessä ne voittavat asiat ovat puuttuneet koko kauden. Ollaan hävitty pelejä, joita on hallittu, ja välillä ollaan oltu ihan jaloissa.
Vaikka SaiPa ei ole saanut tulosta aikaan ja viime aikoina lunta on tullut tupaan erityisen paljon, ei Markkasen mukaan joukkue ole luovuttanut.
– On turha vetää yhden tai kahden pelin perusteella sellaista johtopäätöstä, mutta näissä kahdessa pelissä emme olleet sillä tasolla, mitä jääkiekko tässä liigassa vaatii. Se vaatimustaso on tosi kova. Sitä edellisissä peleissä en nähnyt sellaista ongelmaa. Ehkä pieni lama tuli siitä, kun ainakin mustakeltaisin lasein hävittiin turhaan Porissa. Sen jälkeen on pelattu pari huonoa peliä.
Markkaselta kysyttiin myös, mitä mieltä hän on niistä sosiaalisen median puheista, että SaiPa ei kuuluisi Liigaan.
– En ymmärrä ollenkaan. On vaikeita jaksoja, ja joskus voi hävitä reilustikin, mutta täällä on intohimoisesti seuraan suhtautuvia ihmisiä ja hieno yhteisö, jonka eteen tekee valtava määrä ihmisiä töitä. Taustalla on mahtava junioriorganisaatio. En näe mitään syytä, etteikö SaiPa tulevaisuudessa olisi taas entistä vahvempi.
– Jokaisella on vuorollaan vaikeaa. Pienempien seurojen tarina on sellainen, että joskus tulee niitä huonoja vuosia, ja silloin me olemme viimeisten joukossa. Jos vaikka Tapparalla on huono vuosi, niin se ei välttämättä ole viimeinen.
– Eikä tästä kauaa ole, kun SaiPa oli neljäntenä (kausi 2013-14). Täällä tehdään tosi systemaattisesti töitä, että noustaan pelaamaan voittavaa jääkiekkoa. Vaikka se ei tuloksellisesti siltä näytä, niin ei se kovin kaukana ole, Markkanen summaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Leijonat-pelaaja rustasi NHL-sopimuksen!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Liiga-mestari löysi uuden joukkueen!
- Yllätysuutinen! Leijonat-sentteri solmi NHL-sopimuksen
- Floridan suomalaiset liekeissä! Mestaruus enää yhden kiinnityksen päässä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Sebastian Aho saamassa tahtonsa läpi? Carolina virittelee jättimäistä kaappausta
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Lähde: Suomalaispuolustajan sopimus puretaan Ruotsissa – tässä seuraava osoite
- Ruotsalaisseura sai merkittävän lahjoituksen – suomalaispelaajan siirto saatiin maaliin
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Yllätysuutinen! Leijonat-sentteri solmi NHL-sopimuksen
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!