NHL:n yllätyssuomalainen ja Mikko Rantanen loistivat – kumpikin kirjoitti historiaa

NHL:ään, ja sen Colorado Avalancheen äskettäin kutsuttu ja viikonlopun St. Louis Blues -peliin aloittavaksi vahdiksi noussut Justus Annunen onnistui uransa kolmannessa pelissä huikealla tavalla.
Annunen otti kiinni 19 kiekkoa ja Colorado voitti 4-1. NHL:ssä joulukuussa 2021 kahdessa matsissa debytoinut suomalainen jakoi ottelun tauottua vaatimattomia kommentteja.
– Äijät olivat mahtavia, minulla ei ollut töitä liikaa. Peli oli melko helppo minulle. Luottaminen itseeni oli ison asia, Annunen oli sanonut Denver Gazetten Kyle Fredricksonin mukaan.
Colorado-luotsi Jared Bednar oli kuulemma ajatellut Denver Postin mukaan, että nyt peräkkäisissä peleissä ykkösvahdin pitää päästä huilaamaan otteluista toinen. Annuselle tilaa teki viikolla isoa kuormaa kantanut Aleksandar Georgiev.
Annusen laittaminen maaliin oli lähteen mukaan oikea veto – onhan Blues aloittanut tyhjennysmyynnit. Yksi lähteneistä on tähtisentteri Ryan O’Reilly.
– Tämä oli iso peli meille. Halusimme jatkaa siitä, mihin Minnesota Wildia vastaan jäimme. Nämä olivat isot kaksi pinnaa, Artturi Lehkonen sanoi NHL:n nettisivuilla viitaten Wild-pelillä sen 3-2-voittoon.
Denver Post puolestaan kertoi, että Annunen oli tekemässä seurahistoriaa. Hän oli jo 40:s Coloradon kokoonpanoon noussut pelaaja tällä kaudella. Koskaan aiemmin näin moni ukko ei ole ollut mukana joukkueen rosterissa.
Lehkonen teki matsissa tehot 0+1, Mikko Rantasen saldo oli 1+1. Hänkin kirjoitti eräänlaista historiaa.
Colorado-tähti ylsi neljänneksi nopeimpana suomalaisena 200 maaliin NHL:ssä. Se otti aikaa 462 ottelua, taalaliigan sivuilla kerrottiin. Nopeammin rajapyykin saavuttivat aikoinaan Teemu Selänne (322), Jari Kurri (328) ja Pietarsaaressa syntynyt Ruotsin passin Tomas Sandström (456).
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Järisyttävä kaappaus – Leijonien MM-hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Liigan pistekuningas vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Carolina jysäytti hurjan tähtihankinnan – tässä Sebastian Ahon uusi tutkapari?
- Pelicans värväsi tutun konkaripuolustajan riveihinsä: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Lähde: Tapparasta lähtenyt entinen NHL-hyökkääjä löysi uuden joukkueen
- Sveitsiläisseura löysi korvaajan Aleksi Saarelalle