Ilves-fanit kääntyivät Petri Kontiolaa vastaan: ”Eksyny vanhainkodista jäälle”

Vielä runkosarjassa Petri Kontiola oli Ilves-fanien rakastetuimpia ja arvostetuimpia pelaajia. Nokia Arenan yleisössä toivottiin, että ”Konna” jatkaisi hienoa uraansa vielä ainakin yhden vuoden.
Pudotuspeleissä ääni on muuttunut kellossa. Tiistain välieräottelussa Pelicansia vastaan Kontiola jäi kiikaritehoille, kun lahtelaiset veivät voiton maalein 2-0.
Sosiaalisessa mediassa Ilves-fanit ovat kääntyneet sankariaan vastaan. Koko tupsukorvien ykkösketju saa runsaasti kritiikkiä, mutta etenkin Kontiolan tehoton pelaaminen on nostettu esiin.
– Kontiola näyttää siltä et joku entinen jääkiekkoilija ois eksyny vanhainkodista jäälle surffaileen, eräs kirjoittaja heittää.
– Petri Kontiola ja The Last Dance. Nää viimeiset pudotuspelit on ollut kaikkinensa häneltä kyllä ala-arvoiset. Missä voitonnälkä? toinen ihmettelee.
– Kontiola, Haapala ja Räty aivan yössä koko pudotuspelit. Ei olis uskonut runkosarjan jälkeen, kolmas taivastelee.
– Todella heikkoa Ilves. Osaako joku kertoa miksi Kontiola pelasi niin paljon viimeisessä erässä? Hän ja koko ketju heikointa Ilvestä.
– Kontiola ja Haapala saisi oikeasti katsoa seuraavan pelin katsomosta.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Pelicans hankki huippuvahvistuksen takalinjoille!
- Joakim Kemell koki kovan kohtalon NHL:ssä
- Suomalaispuolustaja vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Toimittaja: Suomalainen ykkösvaraus vaihtamassa maisemaa NHL:ssä!
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Risto Dufva letkautti jälleen lehdistötilaisuudessa – tila hiljeni ja Olli Jokinen pidätteli pokkaansa
- Patrik Laine iskettiin ykkössentteriksi – tulosta tuli välittömästi
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Liigassa ihastuttanut suomalaishyökkääjä näytti kykynsä NHL-jäillä – iski huipputehot: ”Hänet palkittiin kovasta työstä”
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- IL: Tässä ykkösehdokas Ilveksen uudeksi päävalmentajaksi – huippunimi korvaa Antti Pennasen?
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- MTV Urheilu: Tappara kiinnostui Petri Kontiolasta – näin taiturihyökkääjä kommentoi mahdollista paluutaan kirvesrintoihin
- IL: Liiga-kiekkoilijaa syytetään raiskauksesta
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?
- Risto Dufva letkautti jälleen lehdistötilaisuudessa – tila hiljeni ja Olli Jokinen pidätteli pokkaansa
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!