Oulun Kärppiä neljän kauden edustanut ruotsalaispuolustaja Ludwig Byström, 28, jättää seuran ja siirtyy uusien haasteiden pariin.

Byström on solminut ensi kauden kattavan sopimuksen Saksan DEL-sarjassa pelaavan Nürnberg Ice Tigersin kanssa. 184-senttinen puolustaja pelasi päättyneellä kaudella Kärpissä 60 runkosarjapeliä tehoin 5+17=22.

– Vaikka Byström on vain 28-vuotias, hän on puolustaja, jolla on jo paljon kokemusta korkeimmasta tasosta. Hän on pelaaja, jonka odotamme auttavan meitä kaikilla alueilla. Olen erittäin iloinen, että hän valitsi Nürnbergin monista muista vaihtoehdoista huolimatta, Ice Tigersin urheilujohtaja Stefan Ustorf kommentoi seuran tiedotteessa.

AHL:stä Suomeen siirtynyt Byström pelasi Kärpissä kaikkiaan 251 ottelua merkkauttaen niissä 22 maalia ja 84 syöttöä. Mies oli viime kaudella Kärppien tehokkain puolustaja.